Румен Петков: Аграрният сектор е разбит и разсипан

0
България скоро може и да не е в състояние да гарантира хранителния си суверенитет
България скоро може и да не е в състояние да гарантира хранителния си суверенитет

Аграрният сектор е разбит и разсипан по всички възможни начини, при това съзнателно и с инструментите на държавата.

България скоро може и да не е в състояние да гарантира хранителния си суверенитет. Това коментира пред медиите във Варна председателят на ПП АБВ Румен Петков.

„Давам два примера: По-малко от 5% стопанисват 85% от износната земеделска продукция. Секторът плодове и зеленчуци се унищожава съзнателно, в сравнение със зърнопроизводството. Секторът на плодовете и зеленчуците получава 2,5% подкрепа от себестойността си, докато зърнопроизводството получава 40% подкрепа от себестойността си. И това е политика на правителството на Борисов – 1,2 и 3. За сметка на това, износната земеделска продукция от зърнопроизводството се изчерпва с пет култури – пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и рапица – ние не изнасяме нищо друго. И трябва да е ясно, че ние изнасяме суровина, а не краен продукт. От АБВ настояваме за възстановяване на хранителната индустрия. Ние сме докарали зърнопроизводството дотам, че вече не произвеждаме хлебна пшеница или може да се каже, че тя е нищожно малък процент. Ние произвеждаме мека пшеница, която в общи линии се ползва за фураж“.

Петков даде и пример, който очертава катастрофата на животновъдството ни - българският народ се нуждае от 400 хил. тона месо, за да може нормално да се изхранва. Повече от три пъти по-малко обаче се произвежда у нас, всичко останало е внос.

Той подчерта, че това са изключително сериозни проблеми, но те не се коментират пред обществото от правителството на Борисов.

„Това е пряко посегателство върху здравето на българските граждани, това е пряко посегателство върху Националната ни сигурност. В млякото и млечните продукти продължава интервенцията на растителни масла и очевидно, че държавата е неспособна да се справи с този проблем. Казвам го, за да сме наясно, че с изкупни цени на кравето мляко 60-65 стотинки – няма как да стане. Изкупни цени на овчето мляко с цени от 1,10-1,20 лв. – няма как да стане“, категоричен бе Петков.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари