Румънска ваксина пази 17 години от коронавирус

0
По-опасна ли е румънската мутация на коронавируса
По-опасна ли е румънската мутация на коронавируса Видео: NOVA

По-опасна ли е румънската мутация на коронавируса

Нова мутация на британския щам беше изолирана тази седмица в Румъния. Вариантът не се разпространява лесно, но ефективността на ваксините срещу него е по-слаба, предупреждават експертите. Правителството в северната ни съседка удължи състоянието на тревога с още 30 дни, считано от 13-и април.

На фона на рекорден брой пациенти с COVID-19 в тежко състояние и почти пълни интензивни отделения, специалисти от университета „Стефан Велики“ в румънския град Сучава откриха новия вариант на инфекцията, информира NOVA. Той включва характеристиките на британския щам и на мутацията E484K, която според някои проучвания, може да намали ефективността на ваксините. За щастие, до момента отвъд Дунава е регистриран само един такъв случай. Пробата е взета от пациент в Спешно отделение на окръжна болница, който не е посещавал Великобритания в близко време.

Междувременно, изследване на Националния институт по алергии и инфекциозни болести в САЩ потвърди, че активирането на клетъчния имунитет, на който се основава нова румънска ваксина срещу коронавирус, е най-ефективно в борбата с вируса. Този вид имунитет може да продължи до 17 години, твърди професор доктор Вирджил Паунеску, заместник председател на Академията за медицински науки и създател на румънската ваксина.

Препаратът е разработен в Тимишоара от екипа на проф. Паунеску и вече е преминал първата фаза на изпитвания върху плъхове. Предстои втора фаза – върху хора. В северната ни съседка се очаква да бъде открита и фабрика за производство на ваксини. Европейската банка за инвестиции вече изрази готовност да я финансира.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари