Росен Йорданов: България не е лошо място за живеене
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Политиците трябва да сменят фокуса и да разказват позитивни истории, смята криминалният психолог
Криминалният психолог Росен Йорданов изрази своята позиция за политическата ситуация в България в интервю за Българското национално радио. Той подчерта, че спортът и културата винаги са били мощни посланици на сближаването и че в България не се живее лошо. Според него политиците трябва да сменят своята реторика, която често е насочена към създаване на усещане за криза и песимизъм.
"Едно от нещата, които трябва да престанат политическите партии, е да говорят за „пожар в къщата“ – всичко е зле, другите са гадни и лоши. Стратегията е разказ за едно място, където ще те отведат с един кораб, как можем да живеем добре и т. нат. И вярвам, че това ще се случи," коментира Йорданов. Той подчерта, че в България има потенциал за позитивно развитие, и че е време политиците да започнат да разказват положителни истории за бъдещето на страната.
Йорданов посочи, че ГЕРБ вече са започнали да променят своето говорене в тази насока, а от „Демократична България“ (ДБ) чуват се балансирани и разумни изказвания, като в този контекст спомена Радан Кънев. Относно „Продължаваме Промяната“ (ПП) той изрази надежда, че ще се постигне рефлексия и че и те ще възприемат по-позитивна реторика.
Психологът акцентира и върху важността на политиците да докажат, че са вменяеми и дееспособни, за да могат да носят отговорност за действията си. Според него, през последните четири години, са се появили много политици, които не отговарят на тези критерии, което води до недоволство сред избирателите.
Йорданов отбеляза, че пандемията от COVID-19 е оказала сериозно влияние върху обществото, като е създала усещане за загуба на контрол и е довела до разделение в обществото – едни вярват в науката, а други се обръщат към конспиративни теории.
В заключение, Росен Йорданов разкри, че някои политически партии работят с психолози в предизборните си кампании, което показва осъзнаването на значението на психологическите фактори в политиката.