Драгомир Драганов обсъди с румънските власти мерки срещу опасни заболявания по животните
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Русе и Гюргево с обща стратегия срещу разпространението на шап и чума по животните
Областният управител на Русе Драгомир Драганов проведе консултации с румънските власти в Гюргево относно мерки за превенция на особено опасни заразни заболявания по животните. Фокусът на разговорите беше върху шап, чума по дребните преживни животни и шарка по овцете и козите.
Драганов увери, че на този етап няма пряка заплаха за региона от разпространението на подобни заболявания, които да налагат въвеждане на допълнителни мерки. Според информация от Лили Ганчева, изпълнителен директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус", в окръг Гюргево, който е най-близък до Русе, не са регистрирани огнища на нито едно от посочените заболявания.
Областният управител поддържа постоянен контакт с институциите от двете страни на границата, имащи отношение към проблема. Въпреки добрата ситуация в трансграничния регион, епидемиологичната обстановка в Европа буди тревога.
Епидемиологична ситуация в Европа
Само в рамките на последната седмица са констатирани три нови огнища на шап в Словакия, в близост до границата с Унгария. Така общият брой на огнищата в Европа от началото на годината достига пет, като преди това заболяването беше установено в Германия и Унгария.
Болестта чума по дребните преживни животни е потвърдена в нова, незасегната до момента държава – Унгария. Такива огнища са регистрирани и в Румъния, но не и в окръг Гюргево.
В съседна Гърция продължава разпространението на шарката по овцете и козите, където през 2024 година са потвърдени 322 огнища, а от началото на 2025 година – 49.
Препоръки от БАБХ към животновъдите
От Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) апелират към животновъдите да не закупуват животни от региони, засегнати от заразни заболявания. Всяка покупка трябва да се извършва от проверени ферми, като се съблюдават необходимите гаранции за здравословното състояние на животните.
Специалистите от БАБХ препоръчват да не се купуват животни на примамливо ниски цени, а при закупуване на нови животни, те да бъдат отглеждани за известен период (1-2 седмици) отделно от останалите.
Агенцията съветва да не се допускат в стопанствата транспортни средства без предварителна дезинфекция. Външните лица, посещаващи стопанствата, също трябва да се дезинфекцират, а случайни хора не трябва да имат достъп до животновъдните обекти.
Според БАБХ е много важно да се избягват пазари, изложби и други събирания с животни, а при възможност отглежданите в дадено стопанство животни да не се смесват с други стада по време на паша.
От Агенцията напомнят, че не трябва да се купуват животински продукти (месо, мляко и производни от тях) от нерегламентирани пазари и с неизвестен произход – от България или други държави, тъй като те могат да спомогнат за разпространяването на заразни заболявания.
Всички стопани трябва незабавно при съмнение за заболяване да уведомят регистриран ветеринарен лекар, обслужващ животновъдния обект или да се обадят на официалния ветеринарен лекар към Областната дирекция по безопасност храните, или да позвънят на спешния телефон на БАБХ: 0700 122 99.