Учени записаха за първи път звуци от акула
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Историческо откритие променя представите ни за комуникацията между акулите
Учени от Океанографския институт Уудс Хоул в САЩ обявиха революционно откритие - първите документирани доказателства за звуци, активно издавани от акули, съобщи информация от ДПА.
Изследователският екип, ръководен от Каролин Нидер, е успял да запише специфични щракащи звуци, издавани от новозеландски кучешки акули (Mustelus lenticulatus). Това са сравнително малки акули, които обитават крайбрежните води и досега се смяташе, че както повечето свои родственици, са "мълчаливи" морски обитатели.
Звуците, наподобяващи щракане, са записани по време на 11-месечно изследване, в което са участвали общо десет млади акули - пет женски и пет мъжки екземпляра. Аудио записите са направени в контролирана среда - експериментален пластмасов резервоар, позволяващ наблюдение на поведението на акулите.
Реакция на безпокойство
Интересното откритие на учените е, че акулите произвеждат значително повече щраквания през първите 10 секунди на работа с тях в сравнение със следващите 10 секунди. Според изследователите, този факт подсказва, че звукът може да бъде реакция на стрес или тревога.
"Това е първият документиран случай на активно производство на звук от акула", отбелязват специалистите от Океанографския институт в Удс хоул в своето изследване.
Хипотези за произхода на звука
Изследователите предполагат, че вероятният източник на звука е силен удар на специфичните сплеснати зъби на животните. Морфологията на зъбите на тези акули, които са като пластини, както и характеристиките на произведения шум - кратка продължителност от 48 милисекунди и високи пикови честоти между 2,4 и 18,5 килохерца, подкрепят тази хипотеза.
Биолозите все още не са напълно сигурни за предназначението на щракащия звук. Според тях, той може да бъде сигнал "в отговор на безпокойство или тревога", но за окончателно потвърждение са необходими допълнителни изследвания.
Научното откритие е публикувано в престижното списание Royal Society Open Science и отваря нова глава в разбирането на поведението на акулите и комуникацията между тези древни морски хищници.