Учени откриха „златна мина" за антибиотици в човешките клетки

1
Неочаквано откритие дава нова надежда в борбата със супербактериите
Неочаквано откритие дава нова надежда в борбата със супербактериите

Неочаквано откритие дава нова надежда в борбата със супербактериите

Международен екип от учени направи революционно откритие в областта на имунологията, разкривайки напълно нов механизъм на защита в човешкото тяло. Изследователите установиха, че протеазомата – малка структура, присъстваща във всяка клетка, притежава досега неизвестна функция за борба с бактериалните инфекции.

Израелски учени са доказали, че тази част от тялото, известна предимно с рециклирането на протеини, има таен режим, който може да произвежда мощни химикали с антибактериални свойства.

„Това е наистина вълнуващо, защото никога не сме знаели, че това се случва. Открихме нов механизъм на имунитет, който ни позволява да имаме защита срещу бактериална инфекция. Това се случва в цялото ни тяло във всички клетки и генерира цял нов клас потенциални природни антибиотици", заяви професор Ифат Мербъл от Научния институт „Вайцман".

Серия от експерименти, публикувани в престижното научно списание Nature, показва, че протеазомата има способността да разпознава наличието на бактериална инфекция в клетката. В отговор тя променя своята структура и функция, като започва да трансформира старите протеини в ефективни оръжия, способни да разрушават външния слой на бактериите и да ги унищожават.

Нова надежда в борбата със супербактериите

Изследователският екип е провел процес, който описват като „гмуркане в кофите за боклук", за да идентифицират тези естествени антибиотици. Тестовете върху бактерии в лабораторни условия, както и върху мишки с пневмония и сепсис, са показали ефективност, сравнима с някои от утвърдените антибиотици.

Особено показателен е експериментът, при който учените деактивирали протеазомата в лабораторни клетки. Резултатът бил драстично повишена уязвимост към инфекции, причинени от бактерии като салмонела.

Професор доктор Даниел Дейвис, ръководител на отдела по науки за живота и имунолог в Имперския колеж в Лондон, определя откритията като „изключително провокативни и много интересни", тъй като те фундаментално променят разбирането ни за начина, по който организмът се бори с инфекциите.

„Това, което е наистина вълнуващо в случая, е, че това е напълно неоткрит процес, чрез който се произвеждат антигенитални молекули в нашите клетки, това се чувства дълбоко важно и изненадващо", посочи той.

Потенциална „златна мина" за нови лекарства

В контекста на нарастващата заплаха от антибиотична резистентност, това откритие придобива особена значимост. Според световни данни, повече от един милион души годишно умират от инфекции, устойчиви на конвенционалните антибиотици.

Доктор Линдзи Едуардс, старши преподавател по микробиология в Кралския колеж в Лондон, определя откритието като „потенциална златна мина за нови антибиотици".

„В предишни години се е копаела почва (за да се намерят нови антибиотици), диво е, че това е нещо, което имаме в себе си, но се свежда до това да имаме технологията, за да можем да открием тези неща", коментира тя.

Едуардс подчертава и друго потенциално предимство – тъй като тези вещества са естествен продукт на човешкото тяло, разработването им в лекарствени форми може да срещне по-малко пречки: „безопасността може да бъде много по-лесна".

Въпреки оптимизма, професор Дейвис предупреждава, че превръщането на този процес в нов източник на антибиотици е идея, която „все още трябва да бъде тествана" и развитието ѝ ще изисква време.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари