Революция в здравеопазването: Електронни протоколи съкращават чакането за скъпи лекарства от седмици до часове
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Революция в здравеопазването: Електронните протоколи съкращават чакането за скъпи лекарства от седмици до часове.
Впечатляващи резултати от дигитализацията
Пациентите вече получават скъпоструващите си лекарства за домашно лечение в рамките на по-малко от два часа, благодарение на новата система за електронни протоколи. Това става ясно от анализа на платформата за електронно издаване на протоколи, извършен от "Информационно обслужване" АД. За сравнение, преди дигитализацията процесът е отнемал до няколко седмици.
Впечатляваща статистика
От март 2023 година досега системата е обработила приблизително 720 хиляди протокола, обслужващи над 231 хиляди пациенти. Месечните разходи за тези медикаменти възлизат на близо 90 милиона лева.
Ръководителят "Здравноосигурителни системи" в "Информационно обслужване" Георги Недев споделя: "Целият процес за обработка на електронен протокол '1С', който е най-често срещаният при отпускане на скъпоструващи лекарства, е намален на 85 минути." Той допълва: "С въвеждането им отпадна задължението на здравноосигурените лица да посещават РЗОК и да представят медицинска документация за заверка на протокол. Отпадна и ангажиментът на пациентите да предоставят в аптеките хартиени документи при получаване на изписаните им медикаменти."
Масово внедряване в здравната система
Близо 3300 аптеки в страната активно използват модула за електронни рецепти. Броят на издадените електронни рецепти надхвърля 3,8 милиона, като дневно се обработват над 6500 рецепти за скъпоструващи медикаменти. Системата се използва от повече от 5300 медицински специалисти и 6500 фармацевти.
Дигитална комуникация с пациентите
От септември 2023 година са изпратени над 200 хиляди съобщения чрез телефон или Viber до приблизително 90 хиляди пациенти, ползващи помощни средства или скъпоструващи лекарства за домашно лечение.
За период от близо две години в Националната здравноинформационна система са регистрирани над 110 милиона електронни прегледа и 410 милиона електронни здравни записа.