Край на мъките с ТЕЛК: Вече разглеждат заявленията само за 3 дни
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

Дигитализацията премахва опашките и улеснява достъпа до медицинска експертиза
Времето за разглеждане на заявленията на пациентите в трудово-експертните лекарски комисии (ТЕЛК) е намаляло драматично от 73 на само 3 дни. Това става възможно след въвеждането на система за случайно разпределение, съобщиха от „Информационно обслужване". Според данните, предоставени от компанията, това представлява намаление с цели 96% от предишните срокове.
Промяната в Информационната система за контрол на медицинската експертиза (ИСКМЕ) е въведена на 21 юни 2024 година. Още в първия ден на имплементирането ѝ платформата автоматично е разпределила близо 15 000 заявления от общо 22 802 регистрирани, които дотогава са били забавени и не са имали насрочени конкретни дати и часове за разглеждане.
"Въвеждането на случайното разпределение на заявленията към ТЕЛК комисиите осигури повече прозрачност на процеса при освидетелстване и позволява на пациентите, голяма част от които са сред най-уязвимата част от населението, да получат решенията си за нетрудоспособност в значително по-кратки срокове", коментира Милена Угринова, старши бизнес анализатор в „Информационно обслужване".
Съществена разлика в процеса
Преди електронизацията на процеса заявленията са се разпределяли ръчно от регионалните картотеки на медицинската експертиза (РКМЕ) към ТЕЛК комисиите. Сега този процес е изцяло автоматизиран, което води до значително облекчение за гражданите, които кандидатстват за освидетелстване за нетрудоспособност.
Според експерти от „Информационно обслужване", електронизацията на процеса улеснява не само пациентите, но и здравните власти, като събира цялата медицинска документация на едно място.
Впечатляващи резултати и статистика
От октомври 2020 година, когато ИСКМЕ е пусната в експлоатация, през платформата са обработени над 730 000 заявления, а издадените експертни решения от ТЕЛК комисиите са почти 700 000. Над 38 000 са подадените жалби от пациенти след решение на трудово-експертните лекарски комисии. За последните седем месеца са изцяло електронизирани над 35% от медицинските досиета на пациентите с медицинска експертиза.
Дигитализирането на системата дава възможност на пациентите да подават и електронни заявления за освидетелстване, без да се налага да се разкарват до РКМЕ и да чакат на опашки. Те могат да прикачват допълнителна медицинска информация, необходима на ТЕЛК, да обжалват решения на комисия и да получават нотификации по имейл за движението на подадените документи.
Бъдещи подобрения в системата
До този момент електронно са подадени над 1500 документа за освидетелстване. В електронното здравно досие, което е достъпно през портала на Националната здравноинформационна система на адрес my.his.bg, пациентите имат достъп до цялата налична документация, свързана с освидетелстването за медицинска експертиза – направления, протоколи от лекарска консултативна комисия (ЛКК), заявления, решения на ТЕЛК комисиите и друга информация.
Очаква се в близките месеци цялата информация да е достъпна и в мобилното приложение еЗдраве с добавянето на модул „Медицинска експертиза" в него.
На 20 февруари министърът на здравеопазването Силви Кирилов е заявил в Комисията по здравеопазване в парламента, че се предвижда от април тази година да стартира функционалността за достъп до електронните пациентски досиета в Националната здравноинформационна система от страна на лекарите и специалистите от състава на териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК).
Министър Кирилов е обяснил, че закъснелите решения на ТЕЛК са 25 хиляди и според него тези ТЕЛК решения ще бъдат приключени между август и декември тази година.
Докладвай този коментар за нередност
×Да бе да: Подадохме заявление за телк юли месец, трябваше да бъде разгледано средата на август но го разгледаха края на септември. НОИ обжалваха част от решението началото на октомври което НЕЛК разгледа началото на декември. Но вместо да коригират обжалваното от НОИ , допуснаха друга грешка която се наложи да обжалваме. В средата на февруари получихме последното решение което все още не е качено в електронната система. Иначе мъки няма - само 5 месеца :)