Проф. Радостина Александрова: Симулация с 300 специалисти тества готовността за реакция при поява на нов вирус
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

СЗО: Нова пандемия е въпрос на време
Световната здравна организация отправи сериозно предупреждение за вероятността от нова глобална пандемия, докато светът все още се справя с предизвикателствата от нов щам на маймунска шарка във Великобритания, бум на морбили в САЩ и случаи на менингит в редица страни. Според изтъкнатия български вирусолог проф. Радостина Александрова въпросът не е дали ще има нова пандемия, а кога точно ще се появи тя.
"Предстои да бъдат взети много решения по различните въпроси," споделя проф. Александрова в ефира на "Социална мрежа" по NOVA NEWS. Тя разкрива, че наскоро е проведена мащабна международна среща с участието на 300 специалисти от 15 държави, по време на която е симулирана поява на нов пандемичен вирус, за да се провери готовността за реакция на здравните системи.
Въпреки сериозността на темата, Александрова подчертава, че тази информация не трябва да предизвиква допълнителна тревога сред обществото. Тя пояснява, че съществува 10-годишна програма, стартирала преди няколко години, която системно проследява всички потенциални инфекциозни агенти - вируси, бактерии и паразити, за които е известно, че могат да предизвикат епидемични огнища.
Положителни развития в глобалния здравен контрол
Добрата новина, според експерта, е че две трети от държавите по света вече разполагат с възможности за провеждане на генетични изследвания, благодарение на опита, натрупан по време на пандемията от COVID-19. Това значително подобрява капацитета за геномно проследяване на инфекциозните агенти, което е от решаващо значение за ранно откриване и контрол.
Актуални здравни предизвикателства
Проф. Александрова коментира и други сериозни здравни заплахи, като менингита, който представлява особено голямо предизвикателство в т.нар. "менингитов пояс" в Африка. Този регион обхваща около 25 държави, където периодично се появяват епидемии. "В България обаче няма епидемия от менингит," категорична е Александрова, макар да признава, че всяка година се регистрират единични случаи, които неизменно привличат общественото внимание. Тя уточнява, че за три от четирите групи бактерии, причиняващи бактериален менингит, съществуват ваксини.
Относно морбили, експертът отбелязва, че в момента има райони като САЩ, където това заболяване "напомни силно за себе си", въпреки наличието на ефективна ваксина.
По отношение на маймунската шарка, Александрова пояснява, че този вирус е разпространен основно в Африка, но напоследък се появяват случаи по целия свят. Тя подчертава важен фактор, който влияе върху разпространението на вирусите - промяната на климата, която променя и динамиката на тяхното разпространение.