"Репортери без граници": Медийната среда в България е по-лоша отвсякога
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Медийната среда в България не е била по-лоша, откакто страната е в демокрация, обяви след среща при президента Румен Радев генералният секретар на международната организация "Репортери без граници" Кристоф Делоар.
Вторият член на делегацията в София, който присъства на разговора на "Дондуков" 2 - Полин Адес-Мевел, ръководител на европейското и балканско звено на организацията, даде като пример за влошаване на ситуацията и с номинацията за нов главен прокурор (Иван Гешев, макар името му да не беше споменато - б.р.), който публично говори против медии, пише Клуб Z.
"Трябва да сме сигурни, че гласът ни може да бъде чут в България и ситуацията да започне да се подобрява", каза тя.
Делоар разказа, че от "Репортери без граници" са потърсили среща с президента след обявяването на последния си доклад. И припомни, че в момента България е на 111-то място по свобода на словото според индекса на организацията, че страната пада в този индекс от години (от 2006 г.) и че е на последно място сред страните от ЕС. Причините по думите му са свързани с натиск върху журналисти, с атаки срещу журналисти - в това число физически и вербални, с превръщането на медии в инструмент за разправа с опоненти, използването им за икономически и политически цели и т.н.
Делоар заяви, че притесненията са били споделени с държавния глава. И пред него е било представено опасението от номинацията и възможния избор на нов главен прокурор, който публично говори срещу медии, а това налече заплаха не само за медиите, но и за демокрацията.
По думите на генералния секретар на "Репортери без граници" му от разговора с държавния глава е станало ясно, че Румен Радев разбира защо България е толкова ниско в класацията за медийна свобода. Делоар нарече "смело" и това, че президентът изразява ясни позиции за медийната свобода в държавата, вместо да отрича случващото се. Следващата стъпка била как България ще се справи със ситуацията.
На въпрос имало ли е срещи на "Репортери без граници" с представители на правителството, Делоар обяви, че от 3 години организацията, в лицето на европейския и балкански клон, се опитва да се свърже с премиера Бойко Борисов. Досега обаче не е имало какъвто и да било отговор. Днес е получен първият такъв - с отказ от среща, защото министър-председателят е в Брюксел за срещата на лидерите на страните от ЕС. Това, че е получен отговор този път обаче бе оценено като добра крачка в правилна посока. Според Делоар всички политици и представители на властта трябва да бъдат ангажирани с гарантирането и защитата на свободата на словото и независимостта на медиите. "Ако трябва да обобщя - има нещо като медийна гражданска война в България. Това не е плурализъм", заяви още Делоар.
Генералният секретар на "Репортери без граници" и представителката на европейското бюро изброиха и възможни и препоръчителни мерки, от които трябва да се започне за промяна на ситуацията в България по отношение на медиите и медийната свобода.
Първата препоръка бе за приемане на медиен закон, какъвто има в различни държави, който да гарантира редакционната свобода. Трябва да има "пазители" на медийната свобода. Според представителите на световната организация трябва да се обърне внимание и да се вземат най-после мерки срещу посегателствата, атаките и заплахите срещу журналисти, срещу медийната концентрация и за независимостта на обществените медии в лицето на БНТ и БНР. Отчетено бе и решението на СЕМ от днес за отстраняване на генералния директор на националното радио Светослав Костов.
Полин Адес-Мевер посочи и примера с арест на журналисти от "Биволъ" като проблем, като това бе единственият конкретен пример, освен номинацията за наследник на Сотир Цацаров.
Висшестоящите представители на "Репортери без граници" припомниха още, че България е сред страните, подписали Международната декларация за информация и демокрация на организацията, представена преди година. Припомниха и за инициативата си "Journalism Trist Initiative".
Преди срещата от прессекретариата на Румен Радев съобщиха, че ще бъде разпространено официално прессъобщение за медиите след разговора с "Репортери без граници". Държавният глава се срещна и с представители на "Дойче веле".
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...
Народното събрание прави пети опит да избере председател
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...
Българка в Исландия: Има постоянни изригвания от вулкана