Психолог: В кабинета ми идват момичета, които тежат по 30 килограма
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Сериозен ръст на хората с хранителни разстройства у нас
По данни на психолози става дума за близо 500 хиляди души, а най-засегнатите са тийнейджърите. Как 30 килограма телесно тегло се възприема за наднормено и какъв е пътят на спасението от анорексията?
"С всяко измерване на кантара започвах да се ограничавам все повече и повече. Все си казвах, че трябва още няколко килограма да отслабна", споделя Диана Одринска пред БНТ.
Така анорексията влязла в живота на Диана. Притеснителната и артистична ученичка неусетно започнала да вижда храната в числа и да измерва всяка калория.
"Много се влияех от това, когато видя човек примерно, че е по-слаб от мен, веднага ми връхлитаха мисли, които ми казваха, че трябва и аз да стана толкова слаба. И затова е важно, когато човек забележи такива неща, които се случват с него, веднага да потърси помощ", категорична е Диана.
"Тя е една от малкото ми клиентки, които дойдоха много мотивирани. Изключително уплашена от това, че трябва да качва килограми, както е всяка една от тях, но в същото време мотивирана, съдействаща", коментира Полина Василева - психолог.
Минус 20 килограма по-късно Диана сама осъзнала, че има проблем- споделила с родители, приятелки, потърсила психолог.
"Редовно в кабинета идват момичета, които тежат по 30 кг. Това можете да си представите, че е един ходещ скелет, понякога вече с рани по себе си. Те в огледалото виждат едни дебели бедра, огромни бузи", каза Полина Василева - психолог.
Проблемът у нас - независимо дали е анорексия, булимия или безконтролно преяждане, все още се смята за тема табу и дори се възприема като глезотия. Но не е.
"Все още чуваме това е лиготия, нищо ти няма, да ти имам проблемите, както си спряла да ядеш, така и ще започнеш. Така не бива, това са наистина сериозни заболявания, смъртността при тях е висока", категорична е Полина Василева - психолог.
Макар и труден, пътят за възстановяване е постижим. А основната съставка в рецептата е обич към себе си и приемане. Да се заобича продължава да се учи и Диана, но вече е направила първата стъпка, като е потърсила помощ.
"Важното е човек да се приема такъв, какъвто е и дори да вижда някакви кусури в себе си, да ги приема", категорична е Диана Одринска.