Проучват как действат новите варианти на COVID-19 и ваксините върху бременни
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Американско изследване показа, че имунизацията не е свързана с преждевременно раждане или с по-ниско тегло на бебетата
Учени от Оксфордския университет ще изследват ефекта от разновидностите на новия коронавирус върху бременни жени и новородени, предаде Ройтерс.
Британските изследователи ще оценяват също и въздействието на ваксинацията при усложнения по време на бременност и след раждане, допълва БТА.
Проучването се прави по-малко от година, след като специалистите откриха, че при заразените с Ковид-19 бъдещи майки и бебета има по-висок риск от усложнения, както и от преждевременно раждане, отколкото се смяташе преди това.
Целта на новото изследване е да се запълнят пропуските, включително въздействието на новите варианти на коронавируса като Омикрон върху високорискова група, при която се наблюдава "тревожно" ниско ниво на ваксинация срещу Ковид-19.
"Ефектите от новия коронавирус при бременност са подценявани и недостатъчно изследвани", обяснява професор Хосе Вилар от Оксфордския университет, който е сред ръководителите на проучването. "Бременните жени дори не бяха включени в изпитанията на ваксините, което позволи ненаучна, страшна информация широко да се разпространява", допълва той.
Много световни здравни власти казват, че ваксинацията по време бременност е безопасна. Американско проучване, представено миналия месец, показа, че имунизацията не е свързана с преждевременно раждане или с по-ниско тегло на новородените бебета.
През ноември Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство представи данни, от които стана ясно, че ваксинацията срещу Ковид-19 е безопасна за бременни жени и не е свързана с по-висок процент на усложнения.
В предстоящото проучване на британските учени ще участват около 1500 жени, които имат положителен тест за новия коронавирус, независимо в кой етап от бременността си са. Резултатите ще бъдат сравнени с тези на 3000 незаразени дами, преминали четвъртия месец на бременността.
Специалистите очакват да имат резултати от проучването през месец май.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Тепърва ще изследват... На фона на всеобщата категоричност, че ваксините са ОК, е малко смущаващо, нали?