Промяна: Децата в градините ще играят навън поне по 2 часа дневно
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Детските градини и училищата, в които се осъществява задължително предучилищно образование, трябва да осигуряват игри на открито за децата от всички възрастови групи поне 2 астрономически часа дневно при целодневна организация и поне един астрономически час дневно при полудневна организация "винаги, когато климатичните условия позволяват това". Това е една от любопитните промени в наредбата за предучилищното образование, обнародвани на 2-ри октомври в "Държавен вестник"
На много места децата в градините въобще не се извеждат, или се изкарват навън много рядко, тъй като това създава допълнителна работа на учителите, пише "Сега". С новия текст директорите ще бъдат задължени при хубаво време задължително да извеждат децата навън. Освен това детските градини вече трябва да изработват и прилагат модел за работа със семействата и децата в периода на адаптация от семейната среда към детската градина. Моделът трябва да е неразделна част от Правилника за дейността на детската градина и задължително да включва "краткосрочно присъствие на родителите в детската градина". Продължителността му, както и дейностите, в които могат да участват, ще се определят предварително на индивидуални срещи между учителите и родителите. За промяната отдавна лобират редица родители, тъй като масово те не са допускани в градините дори за 15 минути при постъпване на детето им на градина, което може да се окаже решаващо за по-бързата им адаптация в новата среда.
От 10 на 20 дни се увеличават отсъствията по семейни причини на децата от подготвителните групи на 5 и 6-годишна възраст, предвиждат още промените. В момента децата от подготвителните групи могат да отсъстват само по здравословни или по други уважителни причини, удостоверени с документ от компетентен орган, както и по семейни причини. Въпросните отсъствия по семейни причини през учебно време е допустимо да са за не повече от 10 дни за съответната учебна година с писмено уведомяване от родителите в срок, определен с Правилника за дейността на детската градина или училището. За учебната 2020/21 година обаче отсъствията се увеличават - те са допустими вече за не повече от 20 дни.
Новите текстове дават по-голяма яснота и как ще действат детските градини, ако отново се обяви извънредно положение заради разрастване на коронавируса. Когато поради извънредни обстоятелства присъствието в детските градини и групите за задължително предучилищно образование в училищата е преустановено, след заповед на просветния министър педагогическото взаимодействие ще може да се осъществява, "доколкото и ако е възможно, от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии и с участието на родителите". През това време на децата няма да се пишат отсъствия, като продължителността на електронните занимания ще се определя от педагогическите специалисти в съответствие с възрастта на децата, но няма да може да надвишава 30 минути дневно.
Задължителна градина на 4 години
С промените се доуточнява и въвеждането на задължителното предучилищно образование за децата на 4 г., което вече бе прието с промени в училищния закон. Това следва да стане от учебната 2023/24 г., до когато общините трябва да са създали нужните условия. Задължителното предучилищно образование освен от детските градини може да се осъществява и от училищата, които могат да осигурят условия за това, като за децата на 4-годишна възраст това ще е разрешено само, когато в населеното място няма детска градина. По решение на кмета на общината задължителното предучилищно образование ще може да се осъществява само от детски градини.
Самостоятелна форма
През 2020/21 г. родителите на деца, записани в съответната детска градина/училище, могат да подават заявление за включване на детето в самостоятелна организация от 1-во до 5-о число на всеки месец, предвиждат още промените. Към заявлението ще се прилага декларация, съдържаща данни за детето и родителите, за наличие на среда за учене чрез игра, съобразена с възрастовите особености и гарантираща цялостното развитие на детето, както и за опазване на физическото и психическото му здраве и благополучие и списък на избраните познавателни книжки и учебни помагала. Експертна комисия в 14-дневен срок ще одобрява или отказва да одобри включването на детето в самостоятелна организация. На местата на децата, записани в самостоятелна организация, не може да бъдат приемани други деца, които да посещават детската градина или съответно училището.
Слави Трифонов: Твърдо не Борисов да е премиер, а Атанасов...
Екип на ИАППД засади три чинара в центъра на Русе
Димитър Главчев изиска от спортния министър решение за...
Екип на ИАППД засади три чинара в центъра на Русе
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...