Професор Аргирова: Не пийте витамин С докато сте болни от КОВИД
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Според вирусолога болните търсят лекарска помощ много късно
„Все повече млади хора биват приемани в COVID отделенията и реанимациите. Една от причините за това е ненавременното търсене на лекарска помощ. Всеки ден идват хора в много тежко състояние. Затова призовавам болните при задух да потърсят веднага доктор". Това каза в студиото на „Здравей, България" проф. Радка Аргирова, вирусолог, председател на Дружеството на вирусолозите.
По думите й броят на новите случаи продължава да е висок. „Тези малки спадове в някои дни на седмицата са по-скоро въпрос на отчитане, на работа в събота и неделя. Не ги приемам за спад”, поясни тя.
Според проф. Аргирова е възможно да има леко повишаване на новите случаи на коронавирус заради проведените парламентарни избори. „Действително имаше сериозно струпване на членовете на секционните комисии при предаване на бюлетините. Надявам се да са били ваксинирани”, коментира вирусологът.
По думите й няма данни различните варианти на вируса да водят до по-тежкото протичане на заболяването.
„Докато позволяваме на вируса да се движи, той ще мутира. Все още сме в зоната на един щам. Това значи, че каквито и варианти да има, те всички се ялият от неутрализиращите антитела. Затова трябва да побързаме с масовата имунизация”, поясни Аргирова. Според експерта все още не е категорично доказано дали ваксинираните хора са преносители на вируса.
Професорът заяви, че Витамин С не трябва да се приема, докато човек е болен от COVID-19. По-добре е витамин Д.
Според нея преболедувалите вируса трябва да си направят тест за антитела 6 седмици, след като оздравеят. „Ако имат антитела, е по-добре да изчакат преди да се имунизират”, заяви вирусологът. И заключи, че ваксинирането за хора, работещи в болници и социални заведения, трябва да бъде задължително.
Женски бой на магистрала "Струма"
КЕВР: 2.4% по-скъпа вода в Русе
Четири столични квартала останаха без парно
Семейство краде с децата си в бензиностанция на „Хемус“
Студен фронт носи сняг в Дунавската равнина