Професионални гимназии в рушащи се сгради
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Дни след началото на новата учебна година, настоящи и новоприети ученици продължават да учат в сгради, които са в потресаващ външен вид, което със сигурност оказва влияние върху имиджа на училището и желанието на гимназисти да учат в тях.
Става дума за Професионалната гимназии по подемна, строителна и транспортна техника на площад „Възраждане“ и за Професионалната гимназия по текстил и кожени изделия в квартал „Сердика“. От години фасадите им са в окаян вид.
Това провокира БГНЕС да отправи въпроси към Министерството на образованието и да попита докога децата там ще учат в такива сгради и какви са условията, при които протича учебния процес.
Професионалната гимназии по подемна, строителна и транспортна техника на площад „Възраждане
В писмен отговор до нас от просветното министерство обявиха, че сградата на Професионалната гимназия по подемна, строителна и транспортна техника ще бъде изцяло ремонтирана, както и че тя е архитектурно-строителен паметник на културата.
„Училището участва в проект за модернизиране на професионалните гимназии на ОПРР 2014-2020 г. В момента се провежда процедурата за избор на изпълнител, която е на етап оценка на постъпилите оферти. По проекта ще бъдат отпуснати 881 557 лева с ДДС. С тях ще се направи вътрешен ремонт, реставрация на фасадата на училището и ще се подмени дограмата. Предвижда се частично обновяване на покрива и ремонтиране на спортната площадка. Ще бъдат подменени ВиК, топло и електроинсталациите“, пише в отговора на МОН.
Професионалната гимназия по текстил и кожени изделия в квартал „Сердика“
Наш репортер успя да влезе в училището без камера и видя, че макар да има закупени нови чинове условията са доста спартански. В посетения кабинет лампите висяха на кабели над главите на учениците.
В Професионалната гимназия по текстил и кожени изделия се оказа, че лошият ѝ вид е само отвън, а през годините вътре са извършвани ремонти.
„За периода 2017-2020 г. Професионалната гимназия по текстил и кожени изделия е получила 174 274 лева чрез инвестиционни и национални програми на МОН. Със средствата е направен ремонт на третия етаж на училището. Подновен е покривът на физкултурния салон, оградата, санитарните възли и асфалтовата настилка пред централния вход“, се казва още в отговора.
В момента пък се поставя ламиниран паркет в няколко стаи, както и че в гимназията има топла вода.
На въпрос какъв е средният успех в двете образователни заведения, от МОН посочиха, че за учебната 2019/2020 г. в Професионалната гимназия по подемна, строителна и транспортна техника е добър 4,24, а на Професионалната гимназия по текстил и кожени изделия – добър 3,76.
КЗЖ: Израел погуби 9 журналисти в Газа за 12 дни
Бедствено положение: 90 населените места са без ток в...
Община Сливо поле стартира трансграничен проект за развитие...
Община Сливо поле стартира трансграничен проект за развитие...
Гърция екстрадира в Румъния бивш депутат, осъден на затвор...