Проф. Христо Кожухаров: Психиатрите получават по-ниски заплати от продавачките в супера

0
След десетилетие може да се наложи внос на чуждестранни специалисти
След десетилетие може да се наложи внос на чуждестранни специалисти

След десетилетие може да се наложи внос на чуждестранни специалисти

Драстично разминаване между заплащането на психиатрите и търговските работници в големите вериги установиха от бранша. Това стана ясно от изказването на проф. Христо Кожухаров, президент на Българската психиатрична асоциация, в предаването "Пресечна точка" по телевизия NOVA.

"Една от директорките на болници направи сравнение между заплатите в държавните психиатрии и работниците в една от големите хранителни вериги. Лекарите получават по-ниски заплати от продавачките в супера. Това е абсурд. И сега решили да дигнат заплатите им с 5% - това е обидно", заяви експертът.

Единни в исканията си

"Психиатричната общност в момента е единна както никога. Причината е, че не са задоволени основни наши искания да можем да си вършим качествено работата и да помагаме на нашите пациенти", подчерта проф. Кожухаров. По думите му само любовта към професията не е достатъчна - необходимо е и задоволяване на основните нужди на специалистите.

Ниско заплащане и професионално прегаряне

Тревожни са данните за заплащането в сектора - между 1600 и 2000 лева. "Получават ниски заплати, не получават признание, а и при всеки инцидент те са виновни. Ножът опря до кокала и настъпва бърнаут", алармира президентът на асоциацията.

Застаряващи кадри и липса на приемственост

Възрастовата структура на психиатрите у нас е особено притеснителна - голяма част от специалистите са на възраст между 54 и 58 години. "След десет години няма да има кой да работи в системата, ще трябва да вкарваме чужденци, за да се грижат за пациентите. Това са едни справедливи искания", посочи проф. Кожухаров.

Протести без политическа окраска

"Абсолютно нищо политическо няма в протестите, те са просто за справедливо заплащане. Нужен е диалог, нужна е реформа", категоричен бе специалистът.

Липса на последваща грижа

В България функционират 12 държавни психиатрични болници, които работят с "исторически бюджети". "У нас няма последващо поемане на пациенти след като той напусне болницата за активно лечение. Няма кой да се грижи за тях, да ги проследява. Всичко е прехвърлено на семейството", обясни експертът.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Март 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Виц на деня

- Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
- Една минутка, да разкарам жената...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари