Проф. Христо Кожухаров: Психиатрите получават по-ниски заплати от продавачките в супера
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

След десетилетие може да се наложи внос на чуждестранни специалисти
Драстично разминаване между заплащането на психиатрите и търговските работници в големите вериги установиха от бранша. Това стана ясно от изказването на проф. Христо Кожухаров, президент на Българската психиатрична асоциация, в предаването "Пресечна точка" по телевизия NOVA.
"Една от директорките на болници направи сравнение между заплатите в държавните психиатрии и работниците в една от големите хранителни вериги. Лекарите получават по-ниски заплати от продавачките в супера. Това е абсурд. И сега решили да дигнат заплатите им с 5% - това е обидно", заяви експертът.
Единни в исканията си
"Психиатричната общност в момента е единна както никога. Причината е, че не са задоволени основни наши искания да можем да си вършим качествено работата и да помагаме на нашите пациенти", подчерта проф. Кожухаров. По думите му само любовта към професията не е достатъчна - необходимо е и задоволяване на основните нужди на специалистите.
Ниско заплащане и професионално прегаряне
Тревожни са данните за заплащането в сектора - между 1600 и 2000 лева. "Получават ниски заплати, не получават признание, а и при всеки инцидент те са виновни. Ножът опря до кокала и настъпва бърнаут", алармира президентът на асоциацията.
Застаряващи кадри и липса на приемственост
Възрастовата структура на психиатрите у нас е особено притеснителна - голяма част от специалистите са на възраст между 54 и 58 години. "След десет години няма да има кой да работи в системата, ще трябва да вкарваме чужденци, за да се грижат за пациентите. Това са едни справедливи искания", посочи проф. Кожухаров.
Протести без политическа окраска
"Абсолютно нищо политическо няма в протестите, те са просто за справедливо заплащане. Нужен е диалог, нужна е реформа", категоричен бе специалистът.
Липса на последваща грижа
В България функционират 12 държавни психиатрични болници, които работят с "исторически бюджети". "У нас няма последващо поемане на пациенти след като той напусне болницата за активно лечение. Няма кой да се грижи за тях, да ги проследява. Всичко е прехвърлено на семейството", обясни експертът.