Превозвачи: Безумие е да минаваш разстоянието от Русе до Букурещ за два дни

2
Това вдига цените в магазините, плащаме между 15 и 18% повече от всички западноевропейски потребители, каза Николай Рашков
Това вдига цените в магазините, плащаме между 15 и 18% повече от всички западноевропейски потребители, каза Николай Рашков Снимка: Николай Рашков / Facebook

Това вдига цените в магазините, плащаме между 15 и 18% повече от всички западноевропейски потребители, каза Николай Рашков

Това е исторически момент, в който наистина България е част от Шенгенското пространство. Икономическият факт е, че за нас нищо не се променя като бранш, което в крайна сметка е лошо за нас като превозвачи. Данни показаха, че българските превозвачи губят над 200 млн. евро годишно. По-стряскащото е, че ние продължаваме да губим тези пари 14-а година, откакто България е пълноправен член на ЕС. Това каза Николай Рашков от Съюза на международните превозвачи в студиото на "България сутрин".

Той припомни, че в правата на европейските граждани е именно това - свободното движение на стоки и хора.

"Бидейки в сферата на услугите, когато транспортът се оскъпява за излишно чакане по границите, това нещо се прехвърля към нас като крайни потребители и ние плащаме по-скъпо в магазините. Всички пунктове в момента имат различно ниво на изчакване. Миналата седмица имахме дискусии с румънски превозвачи, които казаха, че на Русе от тяхна страна се чака над 2 дни. Ако вземем предвид разстоянието Букурещ - Русе, което е под 100 км, изчакването на стоки 2 дни е наистина безумие", допълни Рашков в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите му най-чувствителни са стоките от бита.

"Всички ние пазаруваме тези стоки в магазини и реално в момента плащаме между 15 и 18% повече от всички западноевропейски потребители. Ако забележите продуктите, които се продават на касите на магазините - от ножчета за бръснене до дъвки, това са стоки с много нисък праг на чувствителност на цената. И ако направите съпоставка с тези стоки в нашите магазини и същите стоки в западноевропейски вериги - те са по-евтини", посочи Рашков.

Той е на мнение, че има 5 "STOP-а" за нашата икономика: "Това са петте STOP-а за нашата икономика, които продължават да ни държат назад - това са граничните пунктове, на които има изчакване. Оттук нататък нещата са изцяло в ресора на нашето правителство. Важно е, каквито и да са политическите проблеми, ние да имаме здраво правителство, което да може да взима решения и да продължава напред".

"Ако вземем стоки, които излизат от Турция, имаме български камион, който товари там, стига на границата ни с нея, изчакването е средно около 2 дни, ако не преминава територията на България. След това отива в Русе и така средно сме убили 4 дни от седмицата. След това, преминавайки Румъния и стигайки границата с Унгария, обикновено там чакането е около ден - убихме 5 дни, което е работната седмица на всеки един от нас. Но тук е важен и износът, не само вносът", коментира още Рашков.

Той призна, че в техния бранш има проблем с липсата на качествени квалифицирани кадри.

"Всяка една компания се спасява сама за себе си. Ние имаме нужда от държавна политика, която да може да развива сектора. Имаме нужда от експертиза в Министерството на транспорта - хора, които наистина разбират от сухопътен транспорт. А най-спорната наредба е връщането на камиона до мястото му на регистрация - нещо, което е лишено от логика. България води дело срещу тази разпоредба. Силно се надяваме тя да бъде отменена", заяви Николай Рашков.

Гостът добави, че протестите не са им чужди, но "има много работа на масата, която трябва да се свърши".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    5
    Venzi
    Бойко Борисов не иска шенген спира му кранчето
  • 0
    4
    Лъжа
    Ако имахме развито земеделие, зеленчукопроизводство, лека промишленост и си произвеждахме стоките вместо да ги внасяме и тоя мафиот да се оплаква, че стояли по границите и не могат да правят повече пари, а не че стоките ставали по-скъпи. Ако стоките стават по-скъпи какво му е на тоя кавал, че чакат по границите, те нали заради забавянето си правят парите. Ако червената мафия която овладя всичко след 1989-та, бъде изрината в мръсния канал всичко ще се нормализира и ще започнем да си произвеждаме сами стоките за които сега плащаме повече пари. Ако започнем сами да си произвеждаме стоките ще спечелим няколко ползи. Ще повдигнем средния и малък бизнес, ще се създаде нова средна класа, която ще произведе нова политическа класа, тя от своя страна ще изрине мафията и руските PDраси, ще се намали цената на стоките, цената на енергия и производството стане по-евтино.
  • 5
    3
    Йосиф
    Какво стана с ферибота Русе-Гюргево,само говорене реално нищо.
  • 8
    2
    123
    Е вие вместо да скимтите стоварете 300 тира в центъра на София и се приберете по къщите и да стоят там една година и ще се раздвижи мафията веднага. Малко ви е. Далеко сте от лимита на търпимост. Като стане две седмици, една нагоре и една надолу, тогава очаквам да се включите, както трябва
  • 14
    1
    Хаха
    Все едно, че щяха да са по - евтини стоките за крайния потребител. Лъжи и измами.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари