Предлагат промени в трудовата книжка
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 3
Работодателят ще подава електронен трудов запис, когато започваме работа
Правителството предлага нова Наредба за реда и данните, необходими за извършване на вписване в регистъра на заетостта, както и промени в Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж.
Приемането на новата наредба е свързано с промените в Кодекса на труда, с които се предвижда премахването на хартиената трудова книжка и вписването на данните относно трудовите и служебните правоотношения в регистър на заетостта, пише PARITENI.bg.
След 1 юни 2025 г. работодателите следва да вписват данните относно трудовите правоотношения в регистъра на заетостта, който ще се изгради и поддържа от Националната агенция за приходите. С Наредбата ясно се регламентират обема на информацията и сроковете, в които работодателите и органите по назначаване следва да подават данни за вписване в регистъра по заетостта. Регламентиран е и редът за достъп до информацията в регистъра от правоимащите лица.
В наредбата е записано, че електронен трудов запис е електронен документ, с който се подават данни и обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника и служителя и данни за служебното правоотношение на държавния служител.
Националната агенция за приходите може да извършва служебно вписване на данни за прекратяване на трудово или служебно правоотношение или заличаване на данни в него.
Работодателят ще подава електронен трудов запис с данни за началото на изпълнението на трудовия договор преди постъпване на работа на работника.
Това трябва да стане в седемдневен срок от прекратяване на трудовото или на служебното правоотношение, както и при изплащане на обезщетение при прекратяването му. Същият срок важи и при влязло в сила съдебно решение, с което се установява продължителността на трудов или служебен стаж, признава за незаконно уволнението на работника или поправя основанието за прекратяването на договора.
В съответствие с промените в Кодекса на труда се променя Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, която след 1 юни 2025 г. ще регламентира единствено въпросите, свързани с трудовия стаж, доколкото отпада задължението за вписване на данни в хартиената трудова книжка, пише още в проекта на Министерски съвет.
Докладвай този коментар за нередност
×до долните двама: Явно сте работодатели, ще подавате като попове, тарикати с тарикати, заради вас колега не може да се пенсионира поради ваши далавери и фалшиви сведения в НАП!
Докладвай този коментар за нередност
×В НАП: се подава и уведомление за сключен и уведомление за прекратен трудов договор. За какъв хикс трябва да се подават още уведомления?!?
Докладвай този коментар за нередност
×Абе стига сте: вменявали на работодателя ангажименти. Нали подава в НАП уведомление за сключен договор, защо това уведомление да не се трансформира в електронен запис по трудовата книжка, а трябва и още , и още ангажименти. Какво електронно правителство, какви пет лева, при липса на пълен обмен на данни между институциите и хартиите продължават да се представят навсякъде!!! Освен че се подава уведомление за сключен договор ВСЕКИ МЕСЕЦ работодателят подава и декларация за начислени осигуровки, която също може да служи за тъпия ви запис!!! Една и съща информация колко пъти ще трябва да бъде подавана?!?! Освен това всеки работник има достъп и до НОИ, и до НАП с пик код, може да си прави разпечатки и извлечения. АМАН от малоумници!!!