Плащаме за екстри, които не искаме да ползваме
- Редактор: Кристиян Великов
- Коментари: 0
Кой ли не си е задавал въпроса, особено напоследък, когато се оглежда за нова кола - "Няма ли да е хубаво да има едно голямо дисплейче, малко повече интерактивни функции, глезотийки за шофьора и пасажерите?". Признавам, дори оглеждайки моделите на BMW E39 на старо, хвърлям едно око и към конзолата с надеждата там да стои старата, но красива навигационна система на бавареца.
Все повече нови модели включват още по-вече екстри в базовите си варианти. Преди климатикът и наличието на какъвто и да е дисплей, ако ще и едноредов с 4 пиксела, се считаше за символ на лукс в автомобила. Днес повечето автомобили разполагат серийно с всякакви благини, като срещу допълнително заплащане почти всеки модел на почти всяка марка може да се превърне от спартанец в космически кораб.
Едно изследване обаче разкрива много интересни детайли относно шофьорската психология. Проучването се нарича "2015 Drive Report" на J.D. Power и то разкрива интересни факти, свързани с експлоатацията на нови и модерни автомобили. В него са включени повече от 4000 души, които са собственици на нови автомобили от точно 3 месеца - период, след който се счита, че шофьорът едва ли вече ще има мотивация да работи с нови функции в купето.
Оказва се, че повече от 20 % от участнците в проучването не са използвали и половината от изследваните 33 различни функции, за които са платили една торба с пари в първите 3 месеца. Най-пропусканата екстра е навигацията до препоръчан ресторант или бензиностанция, която не се използва от 43 % от шофьорите. Шокиращо, но цели 38 % не се интересуват от функцията, която прави колата рутер за безжичен достъп на телефона до интернет. Повече от 1/3, или 35 % пък не се доверяват на системата за автоматично паркиране.
Виртуалните информационни дисплеи, които се появяват пред погледа на шофьора на предното стъкло е нежелана, но скъпо платена екстра за 33 % от изследваните шофьори (главно на BMW и Mini за тази функция), а вградените интернет приложения са чужди на 32 % от хората.
Изводът - хората са толкова свързани с мобилните си телефони, които използват навсякъде и по всяко време, че интерактивната среда на автомобила изглежда чужда, дори на моменти враждебна, въпреки парадоксът, че за нея е платено допълнително и то не малко. Безспорен факт е, че инфотеймънт системите на возилата изостават със сериозна разлика от темпа на развитие на мобилните технологии. Често тези системи са объркващи, нерационални и практически неизползваеми за хора с по-слаби нерви.
В последните години Apple започна атака именно в тази сфера, от Android също се усетиха и вероятно до няколко години автомобилите ще станат по-приветливи откъм интерактивност. До тогава вероятно ще си плащаме стотиците евро за дисплеи и функции, за да може просто да спим спокойно, че сме отговорили адекватно на социалния си статус.
РИОСВ - Русе издаде предписания за ограничаване на...
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Експерт разкрива схемите за онлайн измами
Класически шедьоври оживяват в Русе
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ