Плащаме 100 лева на година за такси обслужване!

0
Потребителите масово не са наясно с банковите такси - за какво трябва да внимаваме
Потребителите масово не са наясно с банковите такси - за какво трябва да внимаваме Видео: bTV

Повечето от банковите такси по разплащателните сметки поскъпват.

Въпреки това потребителите рядко обръщат внимание колко им струва тегленето от банкомат или пък колко им удържат за обслужването месечно. За какво трябва да внимаваме?

Когато става въпрос за сериозен кредит, който ще се връща с години, сме склонни да проверим и в 10 банки какви са условията. Когато обаче се отнася до таксите, които ни удържат по сметката, в която ни идва заплатата, оказва се, че масово не сме наясно кое колко струва.

От БНБ съобщиха, че средно банките ни прибират по 2,27 месечно за обслужване на сметката. Има трезори, които удържат под 2 лева, но и по цели 8 лева, предаде bTV.

Това прави 100 лева на година само за такси обслужване.

Тегленето от банкомат средно струва 20 стотинки. Има и банки, които го предлагат и безплатно. Когато се ползва машина на чужда банка, тегленето може да надскочи и 1,50 лв.

За листчето, което получаваме, когато проверяваме баланса си – даваме 30 стотинки. Затова, ако искате да имате черно на бяло в ръката колко има в сметката, по-добре си пазете бележката от последното теглене.

Оказва се, че генерирането на нов пин код може да ни струва от 10 стотинки до 1 лев. Има и такси за блокиране или отблокиране на картата.

В повечето случаи българинът внимава, когато тегли пари от банкомат, но не за това дали ще му струва 50 стотинки или левче, казва Ива.

Поне банкомат, с който не съм имала проблеми при тегленето, защото съм имала случаи и с блокирана карта, когато теглиш на рисков банкомат. Иначе сте готови да платите 2 лева, за да няма риск – 1 лев май е, мисля”, каза Ива.

Според финансисти българинът смята таксите за несъществени.

Не сравняват – да кажат: Я да видя тук, ако е 5 лева – да видя в друга банка дали не е 3 лева или 2 лева. Повечето хора в интерес на истината не обръщат внимание на тези такси. Банките печелят основно от две неща – приходи от лихви по кредитите, които са раздали и от такси”, заяви Тихомир Тошев.

И ако миналата година приходите от лихви намаляват, то тези от такси растат. Чужденците, оказва се, са по-наясно колко струва всяко теглене.

Източник: bTV
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари