Банковите такси излетяха в небето
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 6
Драстично е повишението на таксите и при теглене на пари от банкомат
Банките вдигнаха драстично някои от таксите си, показват данни на БНБ. Най-голямо е повишението при таксите за обработка на пари в брой, предаде Труд.
За теглене на пари в брой някои банки взимат фиксирана такса, а други - процент от сумата. Средната такса на банките, които взимат процент от сумата, към края на миналата година е 0,58%, но не по-малко от 6,50 лева. А към края на 2021 година средният размер на таксата е 0,48%, но не по-малко от 4,38 лева.
Ако човек иска сега да изтегли 800 лева в брой от офис на банка, трябва да прати средно 6,50 лева, а преди година само 4,38 лева. Увеличението е с над 48 на сто.
Много голямо е и увеличението на таксите за внасяне на пари в брой по сметка. И за тази услуга банките вече използват два подхода - събират фиксирана такса или процент от сумата, докато преди години таксата е била само фиксирана.
За внасяне на суми до 3000 лв. преди година банките са взимали средно по 0,87 лв., а сега таксата е средно 1,20 лв. Увеличението е с 38 на сто. Но някои банки са започнали да взимат за тази услуга процент от сумата, като средният размер на таксата е 0,23%, но не по-малко от 2,50 лв.
Драстично е повишението на таксите и при теглене на пари от банкомат. През 2021 г. банките събираха фиксирана такса за тази услуга, като за теглене от банкомат на същата банка таксата беше средно 0,26 лева, а за банкомат на друга банка - 1,14 лева. Сега някои банки събират фиксирана такса, а други - процент от теглената сума. При банките с фиксирана такса няма съществена промяна - таксата за теглене от банкомат на същата банка е средно 0,30 лева, а за банкомат от друга банка дори има малко намаление до 1,10 лева. Драстична е промяната при банките, които взимат процент от сумата. При теглене от банкомат на същата банка средният размер на таксата е 0,13%, но не по-малко от 30 ст., а за банкомат на друга банка - 0,18%, но поне 1,39 лв. Тоест, ако човек изтегли 1000 лв. от банкомат на същата банка ще плати 1,30 лева, или точно пет пъти повече спрямо година по-рано.
Таксата за откриване на разплащателна сметка в офис на банката е нараснала от средно 2,52 лева, на 3,18 лева. За обслужване на сметка без банкова карта таксата преди година беше 3,37 лева, а сега е 3,73 лева. А за нареждане с хартиена бележка на превод към друга банка таксата е вдигната с над 19% - от 4,11 лв. на 4,90 лева. Само плащането с банкова карта в магазина е безплатно.
Докладвай този коментар за нередност
×Балканеца: Какво да внимават банките бе господа, и какъв кеш ще се връща. Тенденцията е физическите пари да изчезват, хората все повече да робуват на банките. Заплати и пенсии масово се превеждат по банки. За бизнеса и фирмите - плащанията в брой са ограничени, по- големите разплащания са масово по банка, така е по закон. Това кой мислите го плаща? Бизнеса си го плаща, но го калкулира в цените на стоки и услуги. Тоест, пак ние. И като си носиш парите кеш, мислиш че не те касае. Ми не, касае те.
Докладвай този коментар за нередност
×Гражданин: Да внимават банките, че хората не са готови да плащат около 100 лв годишно за да оперират с дебитните карти. По мои изчисления, ако се теглят парите чрез банкомат приблизително такива стойности на разходите се получават.
Докладвай този коментар за нередност
×goro: е кеша ще си се възвърне ние и без друго тъка сме свикнали да видим на кого ше вземат такси
Докладвай този коментар за нередност
×гост: Дреме ми на патката защото винаги съм в кеш , т.е. поне една стъпка пред банките.
Докладвай този коментар за нередност
×Балканеца: Е нали ще влизаме в еврозоната и таксата за превалутиране ще отпадне, хахаха, смешници в смешно жалко подобие на държава.