Падащите панели са грижа единствено и само на собствениците
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
Никой закон на този свят не е съвършен. Това не е и възможно. Но ако поне написаните се спазваха както трябва, нямаше да се стигне до падането на панел от тераса от панелен блок в Стара Загора.
След като в нощта на сряда срещу четвъртък от 14-ия етаж се откъсна и полетя надолу двутонен панел от тераса, в желанието да отклони вниманието от себе си в първия момент общината отпрати журналистите към Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК).
Само че според нашия Закон за устройство на територията в България няма такъв свръхрегулатор, който да надзирава абсолютно всяка сграда и да следи дали стопаните й спазват правилата за безопасната й експлоатация. Едва ли е възможно изобщо да има такова супер ведомство, защото това е непосилна работа.
Не че през годините не е възниквала идея да се създаде някакъв вид „строителна полиция“. Но в крайна сметка законодателят е преценил, че по-разумно е тази работа да се върши с наличните ресурси. Затова преди 3 години законът бе така променен, че ДНСК вече отговаря само за законността и за пускането в експлоатация на най-тежките строежи: пътища, язовири, централи и сградите с над 5000 квадрата площ. Строежът на всички останали се контролира от общината - тя издава строителното разрешително, тя надзирава строителството и тя издава разрешението за ползване.
И всичко това е само за сградите, докато са във вид на строеж. След като бъде построена и е влязла в експлоатация, една сграда е грижа единствено и само на собствениците си. Ако те не си ремонтират покрива на всеки 10 години, има голяма вероятност той да прокапе. Като прокапе, има голяма вероятност водата да се стече в основите и да ги разруши. Ако в панелна сграда заварките не са добре изолирани с бетон, има вероятност да корозират и блокът да стане неустойчив. Ако се бутнат носещи стени, има опасност цялата сграда да рухне. Изобщо, в течение на десетилетия могат да се случат стотици неща, които да направят сградата опасна за живеещите или за минаващите покрай нея.
Как да не се случи всичко това е грижа на собственика, а контролът, поне според закона, е работа на местната община. В два члена от Закона за устройство на територията - 195 и 196, ясно е написано, че кметът със свои заповеди може да задължи собствениците да оправят възникналите повреди. Или ако това не е възможно и сградата е вече опасна - да я премахнат.
В случая с 15-етажния старозагорски блок отдавна е било установено, че терасите са опасни и е имало заповед на кмета да се укрепят. Изпълнил я е само един от собствениците. Защо кметът не е глобил останалите е въпрос, на който може да отговори само той.
Но е хубаво собствениците на апартаменти в този блок да знаят, че ако следващия път панел от тераса падне посред бял ден и рани някого, те носят имуществена отговорност за материалните щети и уврежданията. И това го пише черно на бяло в закона.
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Черна златка нападна овошките в община Сливо поле