Откритие за бирената мая може да промени лечението на рак

1
Американски и германски учени разкриха неизвестен досега механизъм за клетъчно оцеляване
Американски и германски учени разкриха неизвестен досега механизъм за клетъчно оцеляване

Американски и германски учени разкриха неизвестен досега механизъм за клетъчно оцеляване

Учени от Съединените американски щати и Германия направиха пробив в изследванията на бирената мая, който може да има значително влияние върху лечението на рака. Екип от изследователи от университета на Вирджиния, в сътрудничество с колеги от Европейската лаборатория по молекулярна биология в Германия, разкриха неизвестен досега механизъм за оцеляване при недостиг на хранителни вещества.

Ключово откритие в света на клетъчната биология

Изследователите установиха, че клетките на бирената мая Schizosaccharomyces pombe (S. pombe) притежават удивителната способност да изпадат в състояние на "хибернация" при липса на достатъчно хранителни вещества. Този процес наподобява поразително начина, по който раковите клетки оцеляват в неблагоприятна среда.

Доктор Ахмад Джомаа от Медицинския факултет на университета на Вирджиния коментира значимостта на откритието: "Това откритие може да доведе до нови стратегии, които да направят раковите клетки по-уязвими към гладуване и по-лесни за лечение".

Неочакван механизъм за клетъчно оцеляване

Изследователският екип установи, че по време на този "зимен сън", клетъчните батерии на бирената мая, известни като митохондрии, се обвиват с необичайно "одеяло". Това одеяло всъщност се състои от деактивирани рибозоми - клетъчни структури, които обикновено отговарят за производството на протеини.

"Клетките могат да си вземат почивка, когато нещата станат трудни, като изпаднат в дълбок сън, за да останат живи, а след това в един по-късен момент сякаш просто да се завърнат", обяснява доктор Джомаа, подчертавайки важността на разбирането на този механизъм.

Потенциални приложения в онкологията

Откритието има потенциал да революционизира подходите за лечение на рак. Раковите клетки често изпадат в подобно състояние на покой, за да оцелеят при недостиг на хранителни вещества и да избегнат атаките на имунната система. Разбирането на този процес може да доведе до разработването на нови терапевтични стратегии.

"В крайна сметка се надявам, че изследванията ни ще положат основите за откриването на нови маркери за проследяване на спящите ракови клетки", споделят авторите в своята публикация в списание "Нейчър къмюникейшънс".

S. pombe: От бирената чаша до лабораторията

Интересен факт е, че S. pombe, видът мая в центъра на това изследване, се използва от векове за производство на бира. Днес тя служи като ценен изследователски инструмент поради сходството си с човешките клетки на молекулярно ниво.

Това откритие не само хвърля светлина върху фундаменталните клетъчни процеси, но и открива нови хоризонти в борбата с рака, давайки надежда за по-ефективни лечения и по-добри резултати за пациентите в бъдеще.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари