Откриха следи от живот отпреди 10 000 години в Диарбекир

0
Могилата "Амида" се нарежда след Йерихон по древност на непрекъснато заселване
Могилата "Амида" се нарежда след Йерихон по древност на непрекъснато заселване Снимка: АА / БТА

Могилата "Амида" се нарежда след Йерихон по древност на непрекъснато заселване

Могилата "Амида", известна като "сърцето на Диарбекир", разкрива изключителни археологически находки, които променят представите за историята на този древен град в Турция, съобщи БТА. Последните разкопки, проведени под ръководството на професор Ирфан Йълдъз от Педагогическия факултет на Университета в Диджле, предоставят доказателства за непрекъснато човешко присъствие в региона, датиращо отпреди 10 000 години.

Богата история на цивилизациите

Проучванията показват, че могилата "Амида" е била дом на множество цивилизации през вековете, включително хури-митани, урарти, асирийци, мидийци, перси, римляни, византийци, селджуки и османци. Това разнообразие от култури е оставило богато археологическо наследство, което учените внимателно разкриват.

Впечатляващи археологически находки

От началото на разкопките през 2018 година, археолозите са направили редица забележителни открития:

  • 1800-годишни водни канали
  • Древна отоплителна система
  • 1700-годишни погребални камери
  • 782 гранати от Първата световна война
  • 800-годишни мраморни артефакти

Доказателства за древно заселване

Професор Йълдъз споделя: "Въз основа на доказателства, основаващи се на следи от огън, керамични фрагменти и каменни материали, намерени в един от изкопите, установихме, че заселването в могилата е започнало преди 10 000 години."

Трагични събития в историята на града

Разкопките разкриват и драматични моменти от миналото на Диарбекир. Професор Йълдъз обяснява: "Градът е опожаряван 3 пъти между 7000 и 5000 година преди новата ера. В този изкоп следите от изгорения слой от 6764 година преди новата ера са особено интензивни. Има следи от изгаряне, вариращи между приблизително 5-10 сантиметра. От това разбираме, че Амида, който е бил важен град по онова време, е бил подпален заедно с жителите му и огънят е продължил с дни."

Преосмисляне на историята

Тези открития предизвикват преосмисляне на историческия наратив за Диарбекир. Професор Йълдъз коментира: "Когато започнахме разкопките на могилата Амида, първоначално смятахме, че историята ѝ започва около 3500 година преди новата ера. Тази дата обаче непрекъснато се актуализира въз основа на нови открития. В изкопа, в който работим в момента, открихме доказателства, датиращи отпреди 10 000 години."

Глобално значение на откритията

Археологът подчертава значимостта на могилата "Амида" в световен контекст: "Могилата Амида е на второ място след Йерихон в Палестина по продължителност на непрекъснато заселване. Сега можем да кажем, че за могилата Амида заселването е започнало преди 10 хиляди години и е продължило без прекъсване, данните ясно показват това."

Разкопките в могилата "Амида" продължават да разкриват нови данни, които обещават да обогатят нашето разбиране за древната история на Диарбекир и региона като цяло.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    1
    байдън е диктатор
    Дали са били евроатлантици?! По колко ли пъти са си сменяли половете, а?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари