Отиде си талантлива художничка, отраснала в Русе

2
Петранка Кац е родена е в Разград, но детството ѝ преминава в Русе
Петранка Кац е родена е в Разград, но детството ѝ преминава в Русе Снимка: СБХ

Петранка Кац е родена е в Разград, но детството ѝ преминава в Русе

Напусна ни Петранка Кац, една от отшелниците в българското изкуство, нареждана от изкуствоведи сред най-добрите български акварелисти. Това съобщиха от Съюза на българските художници.

Родена е в Разград, но детството ѝ преминава в Русе. През 1958 я приемат в Художествената академия в София. Учи при известния скулптор Михаил Кац (1889 – 1964), тогава доцент, по-късно – професор. Въпреки че разликата във възрастта им е близо 50 години, те се сближават и се женят, ражда им се син. Петранка прекъсва следването си, но продължава да рисува. Когато Михаил Кац поема ръководството на Катедрата по изобразително изкуство в педагогическия институт „Братя Кирил и Методий“ във Велико Търново, семейството се установява в града. Макар и в сянката на именития си съпруг Петранка Кац изгражда свое творческо амплоа в живописта. Някои изкуствоведи я нареждат сред най-добрите акварелисти в България наред с Иванка Сокерова и Димитър Арнаудов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари