Отиде си проф. Симеон Щерев
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Тъжната новина съобщи във фейсбук профила си Иван Лечев. Симеон Щерев - Банана ни напусна на 76 години.
Роден е в София през 1943 г., пише в сайта на Музикалната академия. Учи пиано в Детска музикална школа в София. Продължава обучението си в Държавно музикално училище – София със специалност флейта. През този период реализира концерти и започва да се занимава с джазова музика, като свири на пиано и флейта.
През 1964 г. се записва студент в консерваторията в класа по флейта. През този период, а и след това активно концертира в областта на камерната музика (Софийски солисти, Български камерен оркестър, Квартет “Димов” и др.) в България и чужбина – Германия, Полша, Чехия.
През 1965 г. заедно с елитни български джазови музиканти създават “Джаз квартет Фокус”, с който участват в най-големите джаз фестивали в Европа, а също реализират много концерти, грамофонни плочи, записи, филми. През 1967 г. квартетът получава наградата на критиката на фестивала в Монтрьо. През следващите пет години Щерев вече е провъзгласен за топ флейтист на Европа от Джаз форум, Джаз Подиум и Даун Биит и през 1968 г. е класиран втори в света.
1971-1974 г. е период, в който Щерев живее в Скандинавските страни, където се среща и свири с най-известни музиканти от Европа и Америка.
Позицията му на един от най-добрите световни джаз флейтисти е затвърдена от ранга на музикантите, с които е правил концерти: Чик Къриа, Мейнард Фергюсън, Алберт Мангелсдорф, Кени Уилър, Ян Габарек и др. Носител е на редица български и международни награди и дипломи. Повече от 40 години Симеон Щерев концертира активно в цяла Европа, САЩ, Канада, Южна Америка, Япония, Корея, Индия, като солист в камерни, симфонични, оперни и джазови ансамбли. Има издадени авторски CD в България и много записи в чужбина.
Симеон Щерев е автор и аранжор на десетки джазови пиеси, театрална музика, филмова музика (игрални, документални, научни популярни, мултипликационни филми). Провел е множество семинари и майсторски класови в България, Швейцария, Полша, Гърция, Южна Корея. Автор е на много публикации в пресата, радиото и телевизията.
Студенти на С. Щерев са членове на джаз състави, симфонични оркестри, а някои са преподаватели у нас и в чужбина.
Своя богат опит и знания Щерев предлагаше на своите студенти в класа по флейта и в часовете по импровизация в НМА “Проф. П. Владигеров”.
Пред сайта Въпреки проф.Щерев казва през 2018 г.:
„Импровизацията не е приоритет на джаза само. Импровизацията съществува преди джазът да съществува. Импровизацията е създаване на нова музика. Мога да импровизирам в бароков стил, в класически стил. На студентите им казвам: „Не мога да ви науча, не съм такъв даскал. Предлагам ви моето знание и възможности и вие ще направите своя избор!“.
И продължава: „Да ги науча не се опитвам. Предлагам им да си направят своя избор. Искам да ги науча какво не трябва да правят. Така е и в живота, нали? Нас ни учеха другарите преди – красота, хубаво, всичко е толкова красиво. Пълни лъжи! Не ни учеха какво не трябва да правим. А ние се развиваме като се освободим от всичко негативно. Какво не трябва да правим – така се развиваме. Останалото идва от Горе /посочва/, Той е дал на едни повече, на други по-малко“.
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Русенец нападна млада жена в квартал "Възраждане"
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе