Опасна ли е аденовирусната инфекция?
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Болестите явно нямат почивка, след ковид пандемията се появиха съобщения за неизвестен досега хепатит, свързан с аденовирусна инфекция при деца
Болестта няма връзка с ваксините против ковид (няма ваксинирани болни деца), някои са преболедували ковид, други не. Аденовирусите са известни на науката отдавна, още от 1953 година и засягат целия свят, не зависят от сезоните. С тях се срещаме редовно, повечето деца са боледували от аденовирусни инфекции в различни периоди от живота си без последствия, пише д-р Павлина Андреева в Edna.bg
Какво представляват?
Аденовирусите са над 50 серотипа и се разпространяват по въздушно-капков път от болен човек чрез кихане, кашляне, говор, както и чрез замърсени ръце и повърхности. По-рядко е заразяването от фекалии и урина. Инкубационният период (времето от заразяването до клиничните прояви) е 2-7 дни. Вирусът засяга горните дихателни пътища, очите (конюнктивата), червата, лимфните възли. Може да предизвика и заболяване на пикочната система и черния дроб, но много по-рядко. Редки са и пневмониите, но за сметка на това протичат тежко. Особено потърпевши са децата, в детските колективи се наблюдават епидемични „взривове“ поради голямата близост в колектива. Често децата са здрави заразоносители и така заразяват околните.
Как протича?
При острите респираторни заболявания оплакванията са от лека настинка да грипоподобни прояви като висока температура, хрема, болки в гърлото, понякога и с бронхит и пневмония. В повечето случаи продължителността е 3-5 дни и отминава без последствия. Не се прилагат антибиотици, лечението е симптоматично, спрямо оплакванията.
Фаринго-конюнктивалната треска се характеризира с едностранен, а по-късно и с двустранен конюнктивит, фарингит (силно болка в гърлото), хрема, температура, увеличени лимфни възли. Най-често се развива в детските колективи и в басейните. Най-тежко протича аденовирусният кератоконюнктивит с оточна, зачервена конюнктива и обилна водниста секреция от очите, парене, глождене в очите, фотофобия (светлината дразни), оток на клепачите, околоушните лимфни възли са увеличени. Окото се възстановява няколко седмици и изисква адекватно лечение.
Аденовирусните гастроентерити засягат предимно деца до 5-годишна възраст. Протичат с коремни болки, гадене, повръщане, разстройство, температура. Прилага се щадяща диета, лекарства против повръщане и разстройство и задължително рехидратиращи средства, за да не се обезводни детето.
Възможно е и развитието на остър хеморагичен цистит. Протича без температура, с често уриниране и парене и кръв в урината. Засяга най-често деца между 5 и 15 години, по-често момчета. Обикновено се възстановяват без усложнения. Изключително рядко се наблюдават аденовирусни менингоенцефалити.
Наблюдаваните хепатити при деца също са редки и все още не се знае точната причина и предразполагащите фактори. Най-сигурната предпазна мярка е стриктната хигиена, дезинфекция, редовното измиване на ръцете и носене на маска при струпване на много хора.