Опашки, рекет и корупция по границите: Превозвачите искат нови маршрути

2
Недоволството на турски и гръцки фирми заплашва бюджета на страната
Недоволството на турски и гръцки фирми заплашва бюджета на страната

Недоволството на турски и гръцки фирми заплашва бюджета на страната

Рекетът с частните паркинги и чакането с часове и дни на ГКПП-тата по мостовете на Дунав вече омръзнаха на превозвачите от Турция и Гърция. Те възнамеряват да търсят алтернативни маршрути. А Главчев се активизира.

По време на прехода българските пътища бяха опасни за преминаване заради магистралните банди, които извършваха обири. Днес по входовете и изходите на България стоят други, заради които страната е заплашена от изолация от международните превозвачи, но пък държавата и нейните институции ги пазят, пише Еми Барух в Дойче Веле.

На служебния премиер Димитър Главчев със сигурност му се е искало да остане равноотдалечен от проблема с частните паркинги, затлачили границите на България, но му се налага да демонстрира активност. А причината да покаже действие след досегашното си бездействие е намерението на Турция и Гърция да потърсят алтернативен транспортен коридор, за да заобиколят България. От Камарата на автомобилните превозвачи в България са брали срам на 44-ото общо събрание на Съюза на асоциациите за автомобилен транспорт в региона на Черноморско икономическо сътрудничество (BSEC-URTA).

На превозвачите им прекипя

На транспортния бизнес от Турция и Гърция рекетът с частните паркинги, "локвите" за дезинфекция и чакането с часове и дори дни на ГКПП-тата по мостовете на Дунав са им дошли в повече заради загубата на време и пари. За престой в паркингите се плащат 15 лева или 25 евро, в зависимост от това дали превозвачът е от България или чужбина. Ремонтите и стълпотворенията от хиляди леки автомобили в туристическия сезон вдигат допълнително напрежението.

Видеа и свидетелства на потърпевши от частните паркинги превозвачи, осветяване на схемите в парламента, сигнали от местните власти във Видин обаче не разтревожиха управляващите. Разследвания, показали връзки на фирмите собственици с български мафиоти, публикации в български и чуждестранни медии не успяха да накарат МВР да се заеме с проверка. Вече бившият вътрешен министър Калин Стоянов така и не видя проблем.

През това време чуждестранните превозвачи казват, че обмислят нови маршрути - строителство на мост между граничните пунктове "Ипсала-Кипи" на Турция и Гърция, на север от Александруполис, или маршрут с ферибот. В България се опитват да омаловажат заплахите, твърдейки, че блъфират.

Има защо да са гневни съседите - половината от турския експорт е за Европа, а по-голямата част от него преминава през България. Турският посланик Мехмет Саит Уянък се срещна и с вътрешния министър Атанас Илков заради затрудненото преминаване, а на срещата са били отчетени тазгодишни рекорди за ГКПП Капитан Андреево - между 5000 и 9000 пътнически превозни средства на ден на вход към Турция и между 3500 и 5500 на изход към България.

Над един милион турски тирове годишно минават през пунктовете Капитан Андреево-Капъкуле, Малко Търново-Дерекьой и Лесово-Хамзабейли, а такса "дезинфекция" от 20 евро и проверки ги бавят допълнително (за българските камиони е 20 лева, но има още 20 лева банкова такса, наложена от Инвестбанк). Заради войната в Украйна и блокирания трафик в Черно море потокът от камиони расте. За сравнение през пункта Кулата-Промахон за денонощие преминават близо 3500 тежкотоварни автомобила по данни на Гранична полиция, а дезинфекцията е безплатна.

Търпението и на българските превозвачи се изчерпва поради натиска за частните паркинги, понякога придружаван и с опит да бъдат свалени регистрационни номера. През август 2022 бяха премахнати знаци, подвеждащи шофьорите, показвайки им ред за влизане в паркинга край Лесово. Въпреки многобройните свидетелства на българи и чужденци, скандални клипове, репортажи за насочващи светофари и незаконно поставени пътни знаци, МВР отказва да види нарушения.

По Нова телевизия юристът от Антикорупционния фонд Лора Георгиева констатира бездействието на държавата при хаоса с трафика на ГКПП-тата, заявявайки, че всичко се извършва пред очите на полицаите, които "съдействат". Заместник-председателят на Европейския транспортен клъстер Йоанна Лалова коментира по БНР, че във Видин се говори за рекет и "такса спокойствие": "Във Видин един частен субект е упълномощен с държавни правомощия. Той регулира, той разпределя целия международен трафик, всички стоки, а държавата е абдикирала". Лалова заяви, че буферните паркинги не решават, а задълбочават проблема.

Какво реши служебната власт

Но служебното правителство смята точно обратното. При обсъждането на проблема в Министерски съвет вчера е било "изтъкнато значението на буферните паркинги за облекчаването на трафика около ГКПП-тата". Управляващите не смятат, че те са проблемът, не смятат да изясняват собствеността им, нито кой е допуснал в ключови за сигурността на държавата места фирми, повтарящи схемата с частната лаборатория за проверки на пестициди на "Капитан Андреево". В крайна сметка кабинетът реши "да бъде изяснена ситуацията в кратки срокове и да бъдат предприети мерки, така че преминаването на границата да се нормализира".

Значи хем ситуацията трябва да се изясни, хем паркингите вършат работа - обаче "на места са необходими допълнителни стъпки, за да се намали времето за изчакване на тежкотоварните автомобили". Управляващите смятат да приложат на Дунав мост-2 край Видин модела, използван на "Моста на дружбата" край Русе. Тировете там получават виртуален номер и когато им дойде редът да навлязат на територията на граничния пункт, шофьорите получават информация по телефона, за да тръгнат от паркинг зоната. Паркингът е построен върху общинска земя от частна фирма, която ще го ползва 30 години, през които ще плаща на вноски цената от 18 милиона лева.

Заобикаляне на България = по-малко приходи

Ако чуждестранните превозвачи намерят начин да заобикалят България, през която е най-прекият път, резултатът ще е намалени постъпления в държавния бюджет от приходите от такси за използване на пътната инфраструктура, акцизи върху горивата, както и ДДС върху различни услуги. Още никой не се е наел да изчисли колко, тъй като зависи от броя на превозните средства, които биха заобикаляли страната, техният тонаж, дължината на маршрута и честотата на превозите.

За 2023 година приходите от тол такси са над 505 милиона лева, което е близо 63% от всички пътни такси, и се плащат от тежкотоварни превозни средства, включително преминаващи транзитно през България. А те най-често се движат по магистралите, като предпочитаните маршрути са от София към ГКПП "Кулата" по "Струма", от столицата за "Капитан Андреево" по "Тракия" и "Марица" и от граничния пункт при Русе за "Капитан Андреево" по път I-5 и "Марица". При силно намаление на тези приходи поддържането на пътната инфраструктура ще трябва да се компенсира с пари от бюджета.

Заради разликите в цените много от тировете зареждат гориво в България и ако част от тях започне да заобикаля страната, отново ще е потърпевш бюджетът - заради намалените приходи от акцизи. Макар и не в такъв мащаб като тол такси и акцизи, ще има отражение и върху приходите от ДДС върху различни услуги като храна, ремонти и др.

Служебното правителство не се справя с хаоса по границите, но се налага да симулира дейност - предизборна ситуация, България е порицана, транспортният бизнес е недоволен. А големият въпрос е има ли политическа воля да въведе ред и контрол на частните паркинги.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    5
    Хи хи
    Ченгетата мяцат като квартални мачки.Страх ги е от ТиРаджиите.Някой от тях са гьотчии,турци и иранци.Мушкат.Сигур за туй не доближават камионите,да не привличат внимание с оскубани вежди и бръснати дупета и крачета и ръчички.Обезкосмени са и готови за поемане
  • 6
    4
    Диоген
    Няма политическа воля, няма. То ако имаше, това нямаше да се случва десетки години. Частни граници, частен парламент, частно правителство - от къде да дойде държавна воля. А то и много пара е, не е поток, не е река, море е. Как да го изгазиш без да се намокриш. Ще се краде, докато може. А иначе блатото, дори и политическото всеки гледа да го заобикаля. Иначе 30 години частни граници и паркинзи - мечта за всяка домакиня. Колко правителства ще се замотаят през този период, такова размиване и отмиване на отговорности ще има, куче ще има, но диря няма да има. Впрочем то тогава и България няма да я има. Ще има едно бяло петно на картата. Най-много Илон Мъск да приземява там ракетите си. И да се стягат пенсионерите и другите маргинали, които смучат от бюджета - преди да изчезнат ще изпосталеят ударно. Хвала на българските политици - продажници. Възраждане какво мисли по въпроса? А другите политически субекти? На никой не му е безразличен паричният поток, стабилният и обилният паричен поток. Как да го хабиш за култура, за образование, за отбрана, за здравеопазване....Явно този чадър се държи от място по-високо от българското правителство. Колкото и да се тръшкате, колкото и демократично да лаете така било е и така ще бъде - правдата има две лица - едно за велможи и друго за плебеи. Ама и ЕК мълчи като гъз. Накрая ще се окаже, че всички европейски граници са нейни. Какво ли значение има, щом парите от границите минават транзит през страната, а превозвачите обмислят алтернативни маршрути да заобикалят лъжливото овчарче с номерата му. Намерят ли други пътища, България ще се утвърди като пустиня, все по-надолу към дъното и така до другия край на Земята.
  • 12
    3
    Анализатор
    Тези паркинги бяха предвидени отдавна и се създаде предпоставка за основание за тяхното изграждане с мотивация за облекчаване на трафика който беше усложнен със бездействието ма местните органи на власта и държавата,а именно полиция,кат,даи,общинска охрана,гранична полиция.Вместо да си вършат работата на областно ниво те цял ден лъзгат в колите и се почесват под смартфона от долу.Моята квалификация е престъпно бездействие и диверсия срещу държавата и транспортната система на републиканските пътища чрез отказ от професионални действия за въдворяване на ред в движението.Прокуратурата и тя е в чувала защото един път не се обади.Мънкат като милвани девици.От цялата работа едни хора пълнят ежесекундно джобовете,а общината,гражданите,пътници,товари,шофьори,туристи им се ебава майката,а от скоро и на жителите на местните близки села.Времв е за публичност на въпроса.Кмета,Директор на полиция,Областен,Шеф ма ДАИ Началник на граничен отряд пред камерите.на телевизията.За отговори за последните две години.Няма време.Прокурора на Русе,също.Началник на данъчно и главен архитект.Общинските съветници,тоже.
  • 8
    2
    456
    Нека с камъни изгоним в Африка, продажника на имота. Не на село с любовницата му, в Африка, родното му място.
  • 11
    1
    123
    Паркингите не създавани за "ред и контрол". Те са създадени за да крият данъци, да ощетяват бюджета и да дерибействат. Държавата пропада. Но народът упорито отказва да си отпуши ушите.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари