Община Русе ще получи евросредства за купуване на екологични транспортни средства
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
За решаване на проблемите с мръсния въздух в 11 български общини (сред които и община Русе) и за рекултивация на закрити сметища се насочват още 510 млн. лв. от оперативната програма "Околна среда" (ОПОС) 2014-2020, които са икономисани от останалите приоритетни оси, съобщиха от Министерството на околната среда и водите във вторник.
Решението за промените, разширяващи финансирането в областта на качеството на въздуха и отпадъците, е взето на провело се през деня заседание на Комитета за наблюдение на ОПОС.
Единадесетте общини, заради които България бе санкционирана от Брюксел, че въздухът им е замърсен над пределно допустимото, ще получат още 390 млн. лв. към първоначално заложените 115 млн. лв. част от досегашните средства вече бяха предоставени на тези общини, за да пишат програми за решаване на проблемите с прашния въздух и за смяна на старите печки на дърва и въглища с по-екологични.
Сега фирмите за обществен транспорт в Бургас, Варна, Враца, Перник, Плевен, Русе, Сливен, Стара Загора, Столична община, Хасково и Шумен ще получат тройно повече средства, които обаче са предвидени за купуване на съвременни екологични транспортни средства. Това ще доведе до намаляване на вредните емисии във въздуха, намаляване на шума и вибрациите и значително спестяване на енергия, обясняват от екоминистерството. Допустими дейности са закупуване на електроавтобуси, тролейбуси и трамваи, както и станции за зареждане.
"Постигането на конкретни резултати за чистотата на атмосферния въздух е наш основен приоритет, към който подхождаме с изключителна ангажираност“, коментира министърът на околната среда и водите Нено Димов на заседанието на комитета. Той припомни, че на предишния Комитет за наблюдение на оперативната програма е обявил, че ще търси вариант за увеличение на парите за намаляване на замърсяването на въздуха.
"С предстоящите инвестиции общият ресурс за опазване чистота на въздуха, който ще мобилизираме през този програмен период, е близо 6 пъти по-голям от първоначално предвидения. По този начин отговаряме на загрижеността на гражданите и местните власти и правим още една крачка към подобряване качеството на живот“, каза още Димов, цитиран от пресцентъра на ведомството си.
За рекултивация на закрити депа за отпадъци се заделят 120 млн. лв. за общини със стари сметища, заради които също срещу страната ни имаше наказателна процедура в Съда на ЕС. Министър Димов припомни, че след наказателното дело България е затворила 113 депа до края на 2018 г., с което е изпълнила изискването на Европейския съд. Предстои тези депа да бъдат технически рекултивирани със средствата по ОПОС, които ще допълнят осигурените за целта пари от държавния бюджет.
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...
В Бяла казаха „НЕ“ на насилието над жените
Слави Трифонов: Твърдо не Борисов да е премиер, а Атанасов...
Урсула фон дер Лайен спомена Дебора Михайлова в речта си...
Бой в сръбския парламент