Обрасли брегове и наноси намаляват речната проводимост в Русенско
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Успокоителен факт е, че по дигите не са открити пропадания или прокопавания, които да застрашават тяхната цялост
Проверките на всички язовири в Русенска област показват, че те са в добро експлоатационно състояние, без да са открити незаконни строежи или съоръжения, които биха затруднили нормалното им функциониране. Това беше установено от междуведомствената комисия, създадена по инициатива на областния управител Драгомир Драганов. Въпреки добрите новини за язовирите, ситуацията с реките в региона е по-различна. Бреговете и дигите на повечето вътрешни реки са обрасли с гъста растителност, което затруднява проводимостта на речните легла, особено заради натрупвания на наноси и тлаки. Драганов ще търси финансиране от държавния бюджет за почистване на растителността и осигуряване на нормален водопровод на реките. Положителното в случая е, че по дигите не са открити пропадания или прокопавания, които да застрашават тяхната цялост.
По време на проверките на язовирите особено внимание е било отделено на техническото състояние на рисковите елементи, като стените, преливниците и основните изпускатели. Заключението е, че няма деформации както по сухите, така и по мокрите откоси на язовирните стени. Превантивно са били проверени и три напълно празни язовира – в село Каран Върбовка, местността Образцов чифлик и град Борово. При огледа е установено, че изпускателите на язовирите в Каран Върбовка и Образцов чифлик са оставени напълно отворени, за да се отвеждат постъпилите водни количества. В язовир „Борово“ е извършено продълбочаване на преливника, за да бъде решен проблемът с изпускателя. В резултат на тези действия, три от четиринайсетте язовира в областта са напълно източени и не функционират.
Относно количествата вода в трите най-големи язовира в Русенско, те варират значително. Язовир „Баниска“ е запълнен на 39%, „Бойка“ – на 12%, а „Николово“ – на 62% от полезния обем. Всички останали язовири поддържат нива около или под средното, с изключение на язовир „Пет кладенци“, който е завирен на 80% от максималния му капацитет и е собственост на Община Бяла.
Важно е да се отбележи, че водоснабдяването с питейна и битова вода в Русенска област се осъществява чрез кладенци и сондажи от подземни водоизточници, а не чрез язовирите. Това гарантира, че в региона няма опасност от въвеждане на воден режим.
В проверките на язовирите участваха представители на различни институции, включително Областната администрация, Регионалната дирекция за пожарна безопасност и защита на населението, Басейнова дирекция „Дунавски район“ – Плевен, „Напоителни системи“ ЕАД, клон „Долен Дунав“, ВиК – Русе, Главна дирекция „Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях“ към ДАМТН, Регионалната дирекция по горите, Регионалната инспекция по околната среда и водите, както и представители на общинските администрации.
Припомняме, че областният управител Драгомир Драганов нареди тези проверки в началото на миналата седмица, след заповед на министър-председателя Димитър Главчев.
Докладвай този коментар за нередност
×...: Дунав е обрасъл и е заринат всяка година от наноси от незапомнени, сигурно динозаврови времена. Но сега това се пробутва на плебса, като проблем. Сега и по другата ултра тъпотия. Дигите на реката са на над 50г., язовците са ги изрешетили, като холандски кашкавал ементал, по цялата дължина. Но и това плебса няма как да го знае, защото не обикаля вечер късно около дигите за да види колко язовци и лисици има и откъде излизат.