Областният управител на Русе поиска възстановяване на „Синият Дунав“
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 11
Драгомир Драганов поиска по трасето да се движат и купените наскоро от Германия вагони
Областният управител на Русе Драгомир Драганов поиска възстановяване във възможно най-кратки срокове на директния бърз влак Русе – София, по-известен като „Синият Дунав“. Настояването му е в резултат на многобройни запитвания от жителите на Русенско, които се нуждаят от ефективно решаване на проблема за бързото и комфортното си придвижване до столицата. В тази връзка той проведе поредица от срещи през последната седмица с директора на Поделението за пътнически превози в Горна Оряховица към БДЖ „Пътнически превози“ ЕООД инж. Димитър Димитров и областния управител на Велико Търново Ивайло Здравков.
Към момента такава директна линия няма и на пътуващите от региона до столицата им се налага да правят прекачване на гара Горна Оряховица. Най-потърпевши от неудобството за качването и смъкването на багажа при смяната на композициите са майките с деца, възрастните и хората с увреждания. С пускането на директната линия би се решил един от проблемите с транспортната свързаност в региона.
Очакванията са още през настоящите летните месеци русенци да могат да пътуват директно до София. Предвижда се и по-ранно тръгване с около 30 минути на най-използвания влак до София, който в момента заминава от Русе в 06:10 часа. По този начин се цели той да пристига още по-рано в столицата и да е удобен при пътуване в командировки или при ползване на държавни учреждения и институции. Идеята е и на връщане влакът да тръгва малко по-късно, за да може хората, които отиват за един ден до София да ползват „Синият Дунав“ и в обратна посока. Драганов поиска по трасето да се движат и купените наскоро от Германия вагони. Очаква се възобновяването на „Синият Дунав“ да доведе и до съкращаване на времето за пътуване между Русе и София с около половин час.
Драганов повдигна въпроса и за пускането на допълнителен влак между Русе и Букурещ.
Целта е пътуващите да се улеснят особено при предстоящия ремонт на Дунав мост. Припомняме, че от около година съществува и директна влакова връзка между централната гара в Букурещ и най-използваното от русенци международно летище в северната ни съседка „Анри Коанда“. Избралите да пътуват с влака между Русе и Букурещ ще спестят и време, тъй като ще избегнат евентуални задръствания. Идеята е влакът от Русе да продължава към Горна Оряховица, София и Солун. Подобна линия би дала възможности за привличането на повече туристи в региона.
Докладвай този коментар за нередност
×Дичо: Скоростите на влаковете по нашите железници в близките години няма да се повишат чувствително, но комфорта на пътуване може да се повиши в пъти само за няколко години. Чрез закупуването на нови, качествени и съответно скъпи седящи, спални, ресторант вагони. Община Русе със свои средства или чрез частно партньорство купува такива вагони, получава лиценз за превозвач и вози русенци до столицата на каквато цена иска.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: "Синият Дунав" пътуваше до София 6 часа и половина. Кажи го - цял ден! При това се наричаше "експрес". Истина е, че БДЖ мръдна много от онова време. Но за съжаление в обратна посока. Влаковете се движат със същата скорост, но са много по-малко и с абсурдни разписания и прекачвания. Хората летят с 500 км в час, нашите за 300 км разстояние прекачват и "довозват", като постигат средни скорости от около 50 км в час. Просто влезте в сайта им и си потърсете удобен влак. За основни посоки като Пловдив, Бургас и др. не говоря.
Докладвай този коментар за нередност
×Николай : Областния по активен от кмета в проблемите на Русе. А кмета си назначи седем зам.кмета и само фотосесии си прави да залъгва хората.
Докладвай този коментар за нередност
×Stoian: Какьв Син Дунав,бе,този е без мозьк!И кой ще пътува сто часа до София?Само с глупости се занимават.
Докладвай този коментар за нередност
×...: Къде са хората, които да се возят със него ? Берат зеле в агнлиА, или мият гъзовете на немските бабички ? Няма хора бе ! Върнете спокойствието и достойнството на нацията за да започне да ражда деца и да се възроди.