Нови правила за прием в столичните детски градини

0
Постоянният или настоящ адрес в района на детската градина да носи 2, а не както досега една точка при класирането
Постоянният или настоящ адрес в района на детската градина да носи 2, а не както досега една точка при класирането Снимка: БГНЕС

Повече точки за деца, чиито родители работят или учат, и по-малко места за деца с ТЕЛК.

Това част от промените, залегнали в новата общинска наредба за прием в столичните детски градини.

Наредбата предвижда още постоянният или настоящ адрес в района на детската градина да носи 2, а не както досега една точка при класирането. Друга новост е, че първоначално местата за деца със специални образователни потребности ще бъдат 2, а трето място ще се отпуска на следващ етап на класирането при необходимост, информира Дарик.

Ако бъде приета, наредбата трябва да заработи на практика от следващия прием.

Досега дете, чийто родител работи или учи, получаваше за това една точка при кандидатстване в детска градина. Ако промените в общинската наредба влязат в сила, то вече ще получава две точка. Същата е ситуацията и с децата, които живеят в административния район на желаното детско заведение. Има новости и за братята и сестрите, обясни Мария Минчева, директор на Дирекция "Образование" в Столичната община:

Другата промяна е свързана с братчетата и сестричетата, които посещават една и съща детска градинадецата близнаци и породените деца с разлика до 24 месеца. До момента тези критерии като социални. Предложението е те да преминат към общите, за да се даде по-голяма възможност и реално има по-големи шансове братчетата и сестричетата, породените и близнаците да посещават една и съща детска градина“, каза Минчева.

А шансовете се увеличават, тъй като по общи критерии се прави класиране на 60 процента от отпуснатите общо места. По критерий „специални образователни потребности“ има промени при отпусканите места:

На първо класиране ще бъдат обявени две места, това е през месец май, а останалото трето място ще се използва в случай на необходимост, тъй като децата със СОП се диагностицират целогодишно и може да се появят по време на учебната година именно такива деца. Затова трябва да имаме един гъвкав механизъм. Децата с хронични заболявания ще бъдат приемани чрез информационната система. Предлаганият брой е редуциран. До момента бяха пет деца, в момента сме го редуцирали на три. Другото, което е разписано, като промяна, е, че ще се приемат деца с хронични заболявания само от 3-годишна възраст нагоре. А останалите деца, които са под 3-годишна възраст, могат да бъдат приемани само с решение на работната група, създадена към дирекция „Образование“, обясни още Минчева.

При децата с ТЕЛК вече ще се изисква само експертно решение на ТЕЛК. Новите правила са подложени на обществено обсъждане до 17 януари, след което трябва да бъдат утвърдени с решение на Столичния общински съвет.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари