Нови ограничения за електрическите тротинетки в Русе
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 35
Максималната скорост за електрическите тротинетки е ограничена до 15 км/ч
Община Русе е подготвила предложение за изменение и допълнение на Наредба №18, касаеща обществения ред при използване на превозни средства в рамките на общината. Причините за тази инициатива са свързани с все по-нарастващото използване на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС), познати сред населението като „електрически тротинетки“, и повишения риск от инциденти с тях.
Нарастващата популярност на велосипеди, електрически тротинетки и други електрически превозни средства по пешеходните зони, тротоарите, площадите и парковете на Русе е в разрез със Закона за движение по пътищата, който забранява подобно движение в тези области. Световната здравна организация и международните агенции за пътна безопасност насочват вниманието към сигурността на пешеходците, поради което общината има отговорността да осигури безопасност за уязвимите участници в движението.
Новото предложение цели да установи ясни правила и ограничения за движението на ИЕПС в границите на общината, като изрично се определят зони, където тези превозни средства ще бъдат забранени. Сред основните мерки е ограничението на максимално допустимата скорост до 15 км/ч за ИЕПС, с цел да се предотврати опасността за пешеходците и да се осигури безопасно движение както за тях, така и за водачите на тези превозни средства.
Конкретните забрани включват:
-
Пешеходни зони: Забранява се движението на електрически тротинетки и други ИЕПС в пешеходните зони на общината. Това са райони, предвидени само за пешеходци, където всяко моторизирано движение представлява опасност за хората.
-
Тротоарни площи: Забраната обхваща и всички тротоари, освен ако не са изрично маркирани като велосипедни алеи. Това е с цел да се предотврати рискът от сблъсъци между пешеходци и ИЕПС, които често се движат с висока скорост.
-
Пешеходни пътеки: Забранява се пресичането на пешеходни пътеки с ИЕПС. Водачите ще бъдат задължени да слизат и да бутат своето превозно средство, за да преминат безопасно.
-
Паркове и градини: В парковете и градските градини, където много граждани се наслаждават на разходки и отдих, движението на ИЕПС е забранено, освен по изрично маркирани велосипедни алеи.
-
Площади: Всички градски площади попадат под забраната за движение на ИЕПС. Тези пространства често са място за срещи и социални събития, което изисква максимална сигурност за пешеходците.
-
Детски и спортни площадки: Забранява се движението на ИЕПС в детски и спортни площадки, за да се гарантира безопасността на децата и спортуващите.
С предложените промени ще се въведат конкретни санкции за нарушителите. Глобите за неспазване на новите правила ще варират от 50 до 300 лева, в зависимост от тежестта на нарушението и степента на виновност на нарушителя. За малолетни нарушители санкцията ще бъде наложена на техните родители или настойници.
Въпреки вече направените законодателни промени, свързани с управлението на ИЕПС, не се наблюдава значителен спад в инцидентите, затова новите мерки се считат за наложителни. Допълнително, се предвижда органите на реда да имат правото да задържат като доказателствен материал индивидуални електрически превозни средства при установяване на нарушения.
Общинският съвет на Русе трябва да вземе решение за приемане на новите изменения, които не изискват допълнителни финансови средства от общинския бюджет и са съобразени с правото на Европейския съюз.
Докладвай този коментар за нередност
×Русенец: Пълни Глупости. Нали искате да спасяваме околната среда. Еми ето почнахме да се движим вместо с коли с електрически средства в града хем няма трафик хем няма газове ся и тва забранено. Значи обратно на дизела щото ся нали и бензина не минава преглед. Общинарите не се налапаха на пари. Данъци увеличиха ся и глоби искат. Няма повече пари за вас. Нищо не заслужавате.
Докладвай този коментар за нередност
×Колелото: А кой ще глобява разхождащи се пешеходци,майки с деца и кучкари по велоалеите,иначе сме големи да следим за реда да се спазва от тротинеткаджии и велосипедисти.И др.неща искам да напиша,но не ми се разтягат локуми,че ме мързи,айде.
Докладвай този коментар за нередност
×хи, хи до 32: Ама верно с 5 км/ч?!? Че те трябва да се движат с моя ход 😁😁😁
Докладвай този коментар за нередност
×G.H.: Да уточним едно нещо само, производителите на ИЕПС са вградили режим на движение с 5км/ч и той е заводска настройка с която придвижванете на ИЕПС да се извършва по всякакви терени,площи,пътища и пр., не може да ги ограничавате от къде да се движат, щом много по-напреднали; научно,технологически,морално,колективно; хора са ги ги създали за улеснение на придвижването в огромните Мегаполиси на Изток.Отново се потъпкват човешки международни права, с цел контрол и ред, "комунистическич режим може,официално да е приключил преди 35 години, но си се прилага безанказано;"Вълкът козината си мени, но нрава НЕ!"
Докладвай този коментар за нередност
×Разрешител: Няма нищо лошо и срамно в любивни отношения между колеги и има многи подобни случаи и съдби. Хората търсят сродна душа и често я намират сред колегите си- най-малкото работят и може би са учили сходни неща. Срамното и неприемливото в случая е друго- да оставиш жена и три деца, заради поредна курва, която ти заприличала на Клаудия Шифър! И когато работиш на публична важна длъжност, това показва липса на ценности, морал и отговорност!