Нова надежда: Стволови клетки срещу COVID-19

0
Клетки от пъпна връв могат да помогнат на хората при лечението на тежката форма на COVID-19
Клетки от пъпна връв могат да помогнат на хората при лечението на тежката форма на COVID-19

Клетки от пъпна връв могат да помогнат на хората при лечението на тежката форма на COVID-19

Известно е, че стволовите клетки се използват за лечение и на рак, Паркинсон, увреждане на гръбначния мозък, диабет тип 1 или болестта на Алцхаймер. А сега вече беше обявено, че този тип клетки от пъпна връв могат да помогнат на хората при лечението на тежката форма на COVID-19.

Тази информация е докладвана от д-р Камило Рикорди, директор на Института за изследване на диабета (DRI) и Центъра за клетъчна трансплантация към Медицинския факултет на Университета в Маями, и неговия екип от международни сътрудници, които проведоха новаторско проучване, съобщава "Индипендънт", цитиран от DarikNews.

Проучването е разрешено от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) през април и е инициирано от сътрудниците от „The Cure Alliance“, организация с нестопанска цел, ръководена от Рикорди, в която участват учени изследователи, които споделят знания помежду си за ускоряване на лечението на всякакви болести.

В началото на пандемията Рикорди създаде „Проект Мини-Манхатън“, който в крайна сметка предостави важни резултати за възможното лечение със стволови клетки от пъпната връв за лечение на COVID-19 у пациенти с тежки симптоми.

За проучването изследователите анализираха случаите на 24 хоспитализирани пациенти в University of Miami Tower и болница Джаксън Мемориал, развили тежки дихателни проблеми заради коронавируса. Като част от проучването учените се опитаха да дадат две инфузии на мезенхимни стволови клетки (извличат се от пъпната връв) и плацебо на хоспитализирани пациенти с интервал от няколко дни.

"Това е като технологията на „умна бомба“ в белите дробове за възстановяване на нормалния имунен отговор и осъществяване на обрат от животозастрашаващи усложнения", отбелязва Рикорди в изследването.

"Нашите резултати потвърждават мощния противовъзпалителен и имуномодулиращ ефект на UC-MSC. Тези клетки явно са потиснали или спрели "цитокиновата буря ", отличителен белег на тежкия COVID-19", добавя Джакомо Ланцони, водещ автор на изследването.

"Резултатите са критично важни не само за COVID-19, но и за други заболявания, характеризиращи се със свръх възпалителни имунни отговори, като автоимунен захарен диабет тип 1. Ние сме нетърпеливи да приложим тези клетки в клинични проучвания, за да спрем напредването на заболяване като захарен диабет тип 1", заключава Ланцони в SCTM.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари