Нощните смени увеличават риска от инфаркт
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Експерти установяват връзка между нощната работа и диабета
Дългогодишната работа на нощни смени значително повишава риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания и различни форми на рак, сочат последните научни изследвания на специалисти от Харвардския университет.
Учените установяват пряка връзка между нощния труд и повишения риск от диабет, затлъстяване и сърдечни заболявания. Изследването разкрива, че при работещите на смени се нарушава функцията на хормона, регулиращ апетита, което води до повишен риск от затлъстяване в дългосрочен план.
Според научния екип от Харвард, организмът реагира на нощната работа с отделяне на по-големи количества от хормона на стреса - кортизол, което води до повишено кръвно налягане.
"Продължителното излагане на светлина през нощта разстройва синтеза на хормона мелатонин, който се произвежда в отговор на тъмнината", обясняват експертите.
Повишен риск от онкологични заболявания
Световната здравна организация (СЗО) още през 2007 година класифицира работата на нощни смени на ротационен принцип като вероятно канцерогенна, тъй като нарушава биологичния часовник на човека.
Данните са базирани на мащабни проучвания, започнали през 1976 година, обхващащи 121 000 медицински сестри на възраст между 30 и 55 години. Изследването показва, че при хората, работещи повече от 15 години на нощни и дневни смени, съществува по-висока вероятност от развитие на рак на белите дробове.
При жените специалистите отчитат повишена опасност от колоректален рак и рак на гърдата.