Намериха диаманти, стари колкото Земята

1
Диаманти, намерени в Бразилия, намекват за скален резервоар, разположен на поне 410 километра под морското равнище
Диаманти, намерени в Бразилия, намекват за скален резервоар, разположен на поне 410 километра под морското равнище Снимка: iStock

Въпреки че Земята е на 4,54 милиарда години, скалите по нея не са.

Множеството процеси, които оформят кората и по-високите нива на нашата планета, променят тези скали постоянно: те се образуват, растат, разрушават се, превръщат се в прах, а след това се превръщат обратно в скали.

Някои от най-старите скали на Земята съществуват от около 4 милиарда години, но изследователите смятат, че сега са открили доказателства за нещо много по-старо от тях. Диаманти, намерени в Бразилия, намекват за скален резервоар, разположен на поне 410 километра под морското равнище, който може да бъде само десетки милиони години по-млад от самата Земя. Изследването е публикувано в авторитетното научно списание „Science“, цитирано от БГНЕС.

През своите години на формиране, Земята става арена на жестока вулканична дейност и огромни промени в своята геология. Тя също се сблъсква с обект с размера на Марс, който изхвърля толкова много материал в орбита, че половината от него се е превърнал в Луната. Сега, от първата скала на Земята е останало много малко, но подземният резервоар изглежда се е запазил недокоснат още от създаването на планетата.

От 80-те години на миналия век учени откриват данни, че нещо дълбоко в мантията е много по-старо. Когато сравняват количеството хелий-4 и хелий-3, установяват, че съотношението на тези елементи е по-близко до това, което виждаме в древните метеорити, отколкото до това, което наблюдаваме на Земята днес.

Учените също са разгледали химически процеси и явления в диаманти, извлечени от голяма дълбочина, и са намерили доказателства за идеята за древен непроменен материал дълбоко под земната кора.

Диамантите са най-твърдото, най-неразрушимото природно вещество, което ни е известно, така че те образуват перфектна капсула на времето, която ни осигурява прозорец към древната Земя. Успяхме да извлечем хелиев газ от 23 супер дълбоки диаманта от района на Джуйна в Бразилия. Те показаха характерния изотопен състав, който бихме могли да очакваме от много древен резервоар, казва в изявление ръководителят на научните изследвания д-р Сюзет Тимерман от Австралийския национален университет.

„От геохимията на диамантите знаем, че те са се образували в зона, наречена преходна, която е между 410 и 660 километра под повърхността на Земята. Това означава, че този невидим резервоар, останал от началото на Земята, трябва да бъде в тази област или под нея. "

Изследването е първа стъпка в разбирането на това какъв е резервоарът. Все още не е ясно дали има един голям резервоар или множество малки. Неговият химичен състав също е неизвестен, но вероятността да е намерен най-стария незасегнат материал на Земята, определено е интригуваща.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако загубите жена си в магазина, започнете флирт с друга. Вашата веднага ще дойде.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари