Най-високата дюна на Балканите е в резервата "Ропотамо"

0

Знаете ли, че най-високата пясъчна дюна на Балканите се намира в резерват Ропотамо?

Лесно можете да стигнете до нея по всяко време на годината, пише viapontika.com.

Дори ще се насладите повече на природата около вас, отколкото през шумното лято, когато около красивия плаж на Аркутино гъмжи от туристи.

Освен да изкачите хълмист терен с пясъчни дюни, по които са запазени характерните за Южното Черноморие пясъчна лилия, морски пелин и див копър, можете да изберете и други интересни маршрути, които резерватът предлага за посетители.

Като например пътеката до устието на Ропотамо, пътеката до залива Св.Параскева или до "Веселата скала", която се намира над пътя за Приморско.

Маршрутите за посетители в резервата са общо осем, един от тях е по вода - разходка с лодка по река Ропотамо.

Нашата разходка се състоя през късната есен, но ви уверяваме, че маршрутът е любим на пътешествениците през цялата година.

Вместо катамарани, екипът на ViaPontika видя в реката младежи с канута, които по това време на годината тренират по Ропотамо.

Ако не ви се гони определен маршрут, можете да спрете колата покрай пътя веднага след Посетителския център на Аркутино и да тръгнете към плажа.

Преди да стигнете морето, се отклонете на дясно - ще се озовете близо до реката и ще можете да разгледате подмладяващата се гора - интересно съчетание между широколистна и лонгозна растителност.

Друг вариант е да отскочите до белите водни лилии в блатото Аркутино, минавайки по дървен мост.

Информационни табели на няколко места в резервата указват от къде минават маршрутите, други запознават посетителите с по-редките му животински обитатели.

Резерватът е местообитание на много редки животни. От тук минава източно­евро­пейският миграционен път на птиците Виа Понтика. На територията му са установени 226 вида птици (бекаси, чинки, дроздове, гривести и речни рибарки, дъждосвирци, диви гъски, пойни и неми лебеди, чапли, пеликани, патици, морски орли, ястреби, лешояди и др.), от които 8 са глобално застрашени и 70 са включени в Червената книга на България.

Резерватът се обитава от 50 вида бозайници, сред които бла­­­го­­роден елен, елен лопатар, сърни, муфлони, ли­сици, чакали, видри и ко­лo­нии от прилепи в скал­ни­те пещери. Изчезнали ви­дове от бозайниците са меч­­­­ката, рисът и тюленът монах.

Ихтиофауната е представена от 14 вида риби, които постоянно обитават лиманната зона на реката.

В границите на резервата са установени 600 вида висши растения, което е около 15% от цялата флора на страната. Там се опазват около 11% от расти­тел­ните видове, включени в Червената книга на България.

По който и да е маршрут да тръгнете за вашата разходка, близостта с природата ще ви зареди с необходимата доза енергия, с която да се върнете към напрегнатото ежедневие.

Източник: viapontika.com
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари