Най-дългият висящ мост в света ще свързва континентална Италия и Сицилия
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 1
Съоръжението се замисля от времето на Древен Рим
Мостът между Сицилия и континенталната част на Италия се планира от времето на Древен Рим, а сега наистина ще бъде изграден.
Идеята за мост, който да свързва Сицилия с континентална Италия съществува от хиляди години. Римляните са били първите, които са предложили идеята, като са предположили, че мост от лодки и бъчви може да бъде удачен начин.
През следващите няколко хиляди години мост между Италия и Сицилия е предлаган още много пъти. През 2009 година почти се стига до реализацията му, а през 2013 година този опит е отменен, но сега, за радост, изглежда, че мостът наистина ще бъде построен.
Континентална Италия и Сицилия са разделени от Месинския проток - воден басейн, който свързва Йонийско море на юг с Тиренско море на север. В най-тясната си точка протокът е широк 3,1 км, като от сицилианската страна се намира пристанищният град Месина, а от континенталната - калабрийският град Вила Сан Джовани.
Новият мост най-накрая е одобрен от правителството. За този проект са отделени почти 10 милиарда паунда (11,6 милиарда евро) и след като бъде завършен, това ще бъде най-дългият висящ мост в света.
Дължината му ще бъде 3600 метра, а проектът означава, че теоретично може да издържи на земетресение с магнитуд 7,5 и ураганни ветрове.
Но въпреки че плановете са потвърдени и този мост ще направи Сицилия много по-достъпна (особено с влак), той едва ли ще бъде построен за една нощ. Длъжностните лица предполагат, че той ще бъде завършен едва през 2030 година.
Различни италиански правителства обсъждат проекта "Il Ponte sullo stretto" от десетилетия, съобщава Dir.bg.
През 2000 година правителството на тогавашния премиер Силвио Берлускони, чиято партия "Форца Италия" е част от управляващата коалиция, подкрепи изграждането на моста. По онова време планът предвиждаше строителството да започне през 2006 година и да приключи до 2012 година.
В Италия мостът е обект на силни спорове. Ожесточени са критиките дали е разумно да се строи в активна сеизмична зона, както и твърдения, че проектът е вреден за околната среда.
Идеята обаче има силна подкрепа като перспектива за осигуряване на бърза жп и шосейна връзка, която да даде тласък на хронично недоразвитата икономика на Южна Италия. Твърди се също така, че мостът ще даде възможност товарни кораби от Суецкия канал да бъдат разтоварвани в Сицилия, откъдето влакове да превозват стоките на север, което ще намали нуждата от скъпи курсове през Средиземно море.