Москов въвежда лечение с молитва

1
Той е сформирал работна група за проучване на разходите по клиничните пътеки с идеята изплащането на работните заплати на медиците да става целево
Той е сформирал работна група за проучване на разходите по клиничните пътеки с идеята изплащането на работните заплати на медиците да става целево Снимка: БГНЕС

Наближава време, когато за болничната и доболничната терапия на пациентите ще са нужни молитви, предупредиха директори на големи столични лечебници.

Причината е в здравната политика на ресорния министър Петър Москов, която води до безпрецедентно увеличение на разходите за медикаменти за сметка на лечението в болници и ДКЦ.

Москов е сформирал работна група за проучване на разходите по клиничните пътеки с идеята изплащането на работните заплати на медиците да става целево, централизирано през неговото ведомство. Според министъра само 30% от парите за пътеки са реално нужни за лекарства/терапия. Останалите разходи не били ясни. Мениджъри на лечебници обаче са категорични, че и сега средствата за болниците не достигат, а въпросните 70% от стойността на клиничната пътека отиват за апаратура, заплати, разходи и дългове към различни доставчици, квалификация и др.

“Целта е отново да се върне системата “Семашко” (свръхприсъствие на държавата в здравния сектор – б.р.), коментираха медици. Те са убедени, че увеличаването на разходите за медикаменти, както и закупуването им на нереално високи цени, на практика е източване на обществените пари за здраве. Така например НЗОК заплаща 100% от цената на препарат за хепатит С, договорен за 70 000 лева. Същият медикамент се използва в Египет и Индия, но цената му е 1200-1500 евро.

Предложение
Различни цени за едни и същи пътеки

Различни цени на клиничните пътеки в зависимост от вида на съответната болница обмисля да въведе Министерство на здравеопазването като мярка срещу растящите дългове на лечебниците. Те надхвърлят половин милиард лева. Сред най-големите длъжници в момента са пловдивската “Св. Георги”, столичната “Александровска” и варненската “Св. Марина”.

Същевременно с 16% са увеличени за първите шест месеца на годината разходите на НЗОК за онколекарства в сравнение със същия период на 2015-а, при това без промяна в броя на болните, начина и вида на лечение. Отделно миналата седмица НЗОК реши извън плануваното да задели 50 млн. лв. от резерва си отново за медикаменти.

Източник: Труд
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари