Метереолог: Зимата не е приключила, застудяване - още в средата на месеца
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
През март ще има и валежни периоди, като не са изключени и валежи от сняг
Топлото време през февруари не е нещо невъзможно и необичайно за този период на зимата, въпреки че температурите не са типични за месеца, наречен Малък Сечко от народа ни. Това коментира за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт по метеорология и хидрология. Февруари е последният зимен месец и колкото повече се доближаваме до пролетта, честотата на такива събития с по-високи температури се увеличава, особено когато има по-голяма атмосферна динамика, обясни той.
"Това са особености на атмосферната циркулация. В момента има устойчив пренос на въздушни маси от запад на изток, при което в района на Балканския полуостров и на България доминират топла въздушна маса, условия за ветровито време, което съответно пък не позволява на температурите да се понижават през нощта и съответно това са причините за относително топлото време. Но в тази циркулационна обстановка пък ще се получат също и възможности за формирането на циклони", обясни ученият. "Преминавайки през Балканския полуостров тези циклони ще донесат студен въздух от север и валежи, включително от сняг. Застудяването ще се усети още в средата на месеца, зимата още не е приключила", каза доц. Господинов.
В последните десетилетия и години преобладаваха топлите пролетни сезони, като изключение от тази тенденция са последните три години, когато пролетта и особено месец март бяха относително студени, припомни доц. Господинов. Според него "засега нямаме основание да смятаме, че месец март ще бъде относително студен. Това не е изключено, защото когато говорим за толкова напред във времето, ние само можем да кажем, че има определена вероятност сезона или месеца да са такива". През март ще има и валежни периоди, като не са изключени и валежи от сняг. "И все пак е много вероятно да бъде относително по-топъл спрямо това, което беше през 2021-22 година".
Преди дни учените от Националния институт по метеорология и хидрология обявиха, че са в стачна готовност. Причината е ниските заплати и ниският бюджет, който не е увеличен за поредна година. Институтът е българската хидрометеорологична служба, която има отговорности на национално ниво за осигуряване на гражданите, държавните институции и обществеността в качествена метеорологична, хидрологична информация и прогнози и се нуждае от адекватно финансиране, за да изпълнява задълженията си.
Доц. Господинов припомни, че наблюдението, производството на данни за състоянието на атмосферата, на хидросферата в България, състоянието на реките, подземните води е много важна дейност: "Тя е необходима за много аспекти от човешкия живот и дейност на хората, необходима на държавните институции, за да могат да вземат решения... Прогнозите са също една важна дейност на института. В него работят много висококвалифицирани специалисти, чиято експертиза е плод на десетилетия."
НИМХ е на повече от 100 години, той е един от най-старите институти с научен характер в страната ни, първите му структури са създадени още след Освобождението през 1878 г., както е и един от първите институти в Европа.