Марио Драги: Европа е изправена пред избор между повече интеграция, парализа или разпадане
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 4
Европа да инвестира 800 милиарда евро годишно, за да бъде конкурентна на САЩ и Китай
Във вторник, 17 септември 2024 година, бившият президент на Европейската централна банка Марио Драги представи своя амбициозен план за укрепване на конкурентоспособността на Европейския съюз. Докладът, изготвен по искане на председателя на Европейската комисия, поставя акцент върху необходимостта от по-тясно сътрудничество между страните-членки и мащабни инвестиции в ключови области.
Драги подчерта три основни приоритета за ЕС: преодоляване на изоставането в иновациите спрямо САЩ и Китай, разработване на интегриран подход за съчетаване на декарбонизацията с повишена конкурентоспособност, и укрепване на европейската сигурност при намаляване на зависимостта от външни икономически фактори.
Според италианския икономист, запазването на европейския начин на живот е пряко свързано с подобряването на конкурентоспособността на Съюза. Той изтъкна, че това изисква по-тясна интеграция между европейските държави.
За реализирането на амбициозната програма за конкурентоспособност, Драги предвижда необходимост от годишно финансиране в размер между 750 и 800 милиарда евро. Тези средства ще бъдат насочени към проекти, чиито цели вече са одобрени от ЕС. Експертът посочи, че част от финансирането може да дойде от частния сектор, но подчерта необходимостта от значителни публични инвестиции, включително чрез емитиране на нов общ дълг за ключови съвместни инициативи.
В последвалия дебат в Европейския парламент много евродепутати изразиха съгласие с анализа на Драги, подчертавайки спешната нужда от промяна в икономическата стратегия на ЕС. Акцентът бе поставен върху насърчаването на конкуренцията и иновациите в стратегически сектори, съчетано с увеличени публични и частни инвестиции в социални, екологични и цифрови трансформации.
Някои парламентаристи призоваха за засилване на европейския икономически суверенитет и либерализация на пазарите, като същевременно изразиха загриженост, че борбата с климатичните промени може да подкопае икономическата стабилност на ЕС. Други подчертаха възможността за съвместимост между икономическия растеж и развитието на чисти, иновативни технологии, както и необходимостта от социални инвестиции за адаптиране на уменията на европейските граждани към променящата се икономическа среда.
Предложеният от Драги план предизвика оживени дискусии сред европейските лидери и експерти, като очакванията са той да има значително влияние върху бъдещата икономическа политика на Европейския съюз.
Докладвай този коментар за нередност
×Мухахахахаха: Американската компания GOOGLE отвъртя оглушителен шамар на самозабравилите се китайчета от Хуавей. "модерните" им телефончета се превърнаха в безполезни пластмасово-метални сапунерки без АМЕРИКАНСКА СОФТУЕРНА ПОДДРЪЖКА! Нека това е урок за всяка друга жълтурка компанийка, както и за руслямските им вдъхновители.
Докладвай този коментар за нередност
×Мухахахахаха: До 2 Майка ти да еба в устата прокажена курвенска да еба бесарабска лайноядска да еба - ФАЩ могат само да го издухат на Китай бе,курво ебана в гъза бесарабска пеперастка лайняна смрадлива - никакъв Гугъл нищо не е отрязал бе,проституко воняща минетчийка,на ,майка ти у путката лайняна мухахаххахахахахахаа курва умствено изостанала бесарабска - куде са Хуайвей и къде са реднеците бе,проститутко прокажена майка ти да еба в устата разложена да еба
Докладвай този коментар за нередност
×Мухахахахаха: И според кого "Китай е на 1 място по технологии и иновации" ?! Според русофилистиците, които коипират руслямските полюции?! Няма как "Китай е на 1 място по технологии и иновации" с крадените американски технологии. Видяхме какво стана с "великите" иноватори хуавей - GOOGLE им отряза достъп до приложенията и бързо глътнаха вода.
Докладвай този коментар за нередност
×ИТАЛИ : Китай е на 1 място по технологии и иновации това го признават всички