Марин Русев: Българинът гласува с краката си - милиони напуснаха страната
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Анализ на проф. Марин Русев за бариерата от 4% и липсата на лидерство
В България отново се задават предсрочни парламентарни избори, като причините за тях са многослойни и дълбоко вкоренени в политическия живот на страната. Професор Марин Русев, експерт по политическа география и геополитика, изрази мнението си по темата в предаването "Денят ON AIR", отбелязвайки, че основният фактор е обществената умора, която води до ниска избирателна активност и липса на доверие в политическата система.
Проблемът с изборната бариера
Една от основните теми, която проф. Русев разгледа, е свързана с 4-процентовата изборна бариера. Според него, този праг не успява да предотврати фрагментацията на политическия живот в Народното събрание, както е било предвидено. Професорът предложи увеличаване на бариерата до 5%, като се позова на примери от други страни, където този процент е дори по-висок, достигащ до 6-7%. Той отбеляза, че подобна мярка би ограничила влизането на малки партии, които често се разпадат след изборите, и би укрепила позициите на класическите партии.
Липса на лидерство и обединение сред партиите
Проф. Русев подчерта, че липсата на лидерство и отказът на някои партии да обновят своите ръководства е друг ключов фактор за настоящата политическа нестабилност. Той отбеляза, че партии като ГЕРБ и ДПС не са успели да осъществят нужната смяна на лидерите, въпреки продължителния им престой във властта. В същото време, в БСП вече има оставки и признаци за вътрешни промени, което според професора е резултат от напрежението и нуждата от ново начало.
По думите на проф. Русев, проблемът с лидерството е също така забележим и в новите политически формирования, като "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). Той отбеляза, че в тази коалиция има "тих и скрит момент на опит за поправка", визирайки оттеглянето на Христо Иванов.
"Възраждане" и политическото пространство
Интересно наблюдение на проф. Русев е за партията "Възраждане", която според него е достигнала своя пиков момент, но остава една от най-безсмислените партии в парламента. Той я обвинява, че харчи народния вот, без да участва активно във властта и без да предлага реални политики.
Емиграцията и гласуването с краката
В заключение, проф. Русев отбеляза, че българинът гласува "с краката си", визирайки високата емиграция към Западна Европа, която надвишава значително емиграцията към Изтока. Той подчерта необходимостта от разумни компромиси и стабилност в страната, за да се преодолеят текущите политически кризи.