Малинопроизводители блокират кръговото движение по пътя Търговище - Русе
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Протестът ще се проведе на 21 март, вторник в 10 ч.
Малинопроизводителите ще блокират със земеделска техника кръговото движение по главен път Е79 на пътя Търговище - Русе, заради увеличените с до 400% цени на водата за напояване за сезон 2023. Протестът ще се проведе на 21 март, вторник в 10 ч. Това заяви Божидар Петков, председател на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-я), съобщава Агрозона.
През изминалата седмица земеделските производители отново бяха планирали протест, който временно отложиха сред провелата се среща между представители на бранша, Напоителни системи и Министерство на земеделието.
По време на срещата зърнопроизводители направиха предложение как не само да се намалят цените на водата за напояване, но дори тя да стане напълно безплатна. За целта, МЗм се ангажира с проучване на въпроса и търсене на възможност за финнсиране в размер на 14-20 млн.лв, които да покрият разходите на държавното дружество и по този начин водата за напояване за земеделците да стане безплатна. Няколко дни по-късно обаче, зам.-министърът на земеделието Тодор Джиков съобщи, че на този етап това няма как да се случи, тъй като такъв тип финансиране на дружеството би бил нерегламентирано държавно подпомагане. Въпреки това от МЗм се ангажираха да покрият разликата в цената на водата за напояване спрямо сезон 2022 и 2023.
„Никой не се е свързал с нас за да ни уведоми кога и как ще се случи това нещо. В нашия сектор е наложително да започем да напояваме в началото на април, поради спецификата на отглеждане на ягодите. Когато те са покрити с найлон, дори да има валежи, кореите им остават сухи“, коментира за Агрозона Петков.
Производителите на ягоди използват водата не само за напояване, но и с друга цел - наторяване.
Чрез водата те въвеждат и необходимите за развитието на насажденията торове, които да подпомогнат развитието им. Ако водата закъснее, ще се изпусне и моментът за наторяване, а това може да доведе до много големи загуби за производителите.
„Ако в най-кратък срок проблемът не се изясни, още в началото на сезоа има опасност да загубим до 40% от реколтата си. Загубите на дка могат да бъдат до 800 лв. само поради липсата на вода и торене. Когато се плати и скъпата сметка за вода, разходите ще бъдат непосилни за производителите“, допълва Петков.