Лекари от ИСУЛ извършиха успешна трансплантация на 3-годишно дете

1
В България годишно около 30 деца се нуждаят от костно-мозъчна трансплантация
В България годишно около 30 деца се нуждаят от костно-мозъчна трансплантация Видео: NOVA

В България годишно около 30 деца се нуждаят от костно-мозъчна трансплантация

След близо двугодишно прекъсване Клиниката по детска онкохематология в болница ИСУЛ възобнови детските костно-мозъчни трансплантации. Преди дни лекарите извършиха успешно и първата трансплантация на момиченце на три години. Клиниката е единственото лечебно заведение в България, което извършва този вид трансплантации, предава NOVA.

В последния месец Клиниката по детска онкохематология се превръща във втори дом за Десислава и тригодишната ѝ дъщеричка. Преди няколко седмици детето се разболява от варицела и левкемия едновременно - рядка и много опасна комбинация.

Имаше една пъпчица за варицелата, за която всъщност я заведохме на преглед при педиатър. Той ни насочи към хематолог. Ние не сме забелязали никакви различни неща от това, което се вижда за една вирусна инфекция”, каза майката Десислава Бончева.

При опита да овладеят шарката, изследванията показват много по-сериозен проблем - детето има левкемия.

Майката разказа, че състоянието на малката бързо се е влошило. „Буквално за ден, като лекарите не бяха сигурни дали ще могат да се справят с тази комбинация”, обясни Бончева.

Постъпи в Клиниката в едно много тежко състояние, на мое дежурство с активна форма на варицела. Това наложи спешно превеждането на детето в инфекциозна болница”, каза д-р Христова от Клиниката по детска клинична хематология и онкология, ИСУЛ.

Благодарение на медицинските грижи състоянието на детето вече е стабилизирано. За Десислава и дъщеря ѝ остава да чакат - дали ще се повлияе от лечението за левкемия или ще е необходима трансплантация на костен мозък.

Може би няма да се наложи, но все пак трябва да мине време да видим как се влияе от лечението, това е най-важното. Пациентите, които не се повлияват напълно от лечението те са кандидатите за трансплантация”, каза доц. Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология, ИСУЛ.

Беше много страшно, особено тези първи два-три дни, в които ни казаха, че не знаят дали ще успеят да повлияят на заболяването, но справиха се, за което съм безкрайно благодарна”, каза майката Десислава Бончева.

В България годишно около 30 деца се нуждаят от костно-мозъчна трансплантация. Заради недостиг на квалифициран персонал Клиниката беше прекъснала извършването на интервенцията за близо две години.

„Това е много високоспециализирана дейност. Персоналът, който трябва да се занимава с тях, особено медицинските сестри, трябва да са добре обучени, опитни и да имат достатъчно на брой хора, които да могат 24 часа през цялото денонощие да се грижат за тези пациенти”, каза доц. Боряна Аврамова.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари