Лакома мечка тероризира Витоша
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Хищникът е потрошил 15 кошера в Чуйпетлово
Жителите на село Чуйпетлово, разположено в най-високата част на Витоша, са изправени пред необичаен проблем – лакома мечка, която напада пчелни кошери. Преди дни хищникът е потрошил 15 кошера, което е довело до намесата на Държавно ловно стопанство "Витошко-Студена".
Електропастири за защита на хората
За да се предотврати повторна атака и да се гарантира безопасността на жителите, служители на ловното стопанство са обезопасили двора на възрастна жена в селото с електропастири. Кметският наместник на Чуйпетлово, Снежанка Викторова, споделя пред "България Днес", че мечките са често срещани в района, но досега не е имало инциденти с хора или домашни животни.
Жителите на Чуйпетлово са спокойни, но предпазливи
Въпреки присъствието на мечки, вълци, чакали, елени и сърни в района, местните жители не изпитват страх, но са предпазливи и спазват определени правила. Те избягват да се разхождат в гората през нощта и винаги се движат в групи.
Ловци следят ситуацията
Ловци наблюдават денонощно поставените фотокапани, за да проследят поведението на мечката и да предотвратят бъдещи нападения. Според техните наблюдения на Витоша живеят около 15 мечки, като броят им се увеличава всяка година.
Грижа за дивите животни
Държавно ловно стопанство "Витошко-Студена" полага грижи за дивите животни в планината, като осигурява 35 хранилки с над 150 тона фураж годишно за изхранване на елени, сърни, муфлони, лопатари и мечки.
Кафявата мечка – защитен вид
Въпреки че мечките могат да бъдат опасни, е важно да се помни, че кафявата мечка е защитен вид в България. Тя е обявена за приоритетен вид, изискващ строго опазване на местообитанията си. В страната има между 500 и 510 индивида от този вид.
Надежда за мирно съжителство
Нападението над кошерите в Чуйпетлово напомня за важността от намиране на баланс между опазването на дивата природа и осигуряването на безопасността на хората. Ловците се надяват, че местните жители ще приемат мечките като част от екосистемата на Витоша и ще продължат да съжителстват мирно с тях.