Краденето в Община Русе все някога трябва да спре!
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 10
На 21 март 2019 г., четвъртък, на заседание на Общински съвет - Русе Мариян Димитров направи изказване на тема: "Спонсориране на ФК "Дунав" от Община Русе с 270 000 лв."
По този повод той каза:
"Сдружението с нестопанска цел освен, че е собственик на ФК „Дунав“, развива и други дейности, като например строителството на спортни съоръжения. През 2017 г. и 2018 г. то е построило за 1,5 млн. лв. основното игрище, три игрища с изкуствено покритие и ограда по ул. „Тича“ на стадион „Дунав“. Това строителство съвсем не е в обществена полза, каквито са публично заявените цели на сдружението. Тези обекти, строителството на които е задължение на концесионера на стадион „Дунав“, са подарени от футболния клуб на фирма „РДС ИНВЕСТ“ ЕАД - гр. Русе.
Дали такъв богат футболен клуб, който прави подаръци за милиони лева трябва да бъде спонсориран от общинския бюджет, ощетявайки масовия спорт и подрастващото поколение в Община Русе?!
Ако кметът Пламен Стоилов толкова много иска да развива футбола, да му припомня, че в общината има и други футболни клубове, като например ФК „Локомотив“, който се състезава в трета футболна лига и според кметските критерии би следвало да получи около 100 000 лв. Не виждам подобно предложение. Каква е разликата между двата футболни клуба?
Може би само това, че президентът на ФК „Локомотив“ не печели обществени поръчки, не формира излишък и не спонсорира партия „ГЕРБ“, с което не допринася за привличането на избиратели и печеленето на избори."
Уважаеми общински съветници,
Уважаеми господин председател,
Правя изказване относно спонсорирането на ФК „Дунав“ от Община Русе.
Кметът Пламен Стоилов предложи между Община Русе и Сдружение с нестопанска цел в обществена полза „Футболен клуб „Дунав“ – 2010 – Русе“ да се сключи и през 2019 г. договор за спонсорство в размер на 270 000 лв. Парите бяха осигурени от Програма Спорт, като се намалиха с 30 % предвидените 900 000 лв. и те останаха само 630 000 лв., с което драстично се ощетяват всички видове спорт. Срещу тази сума ФК „Дунав“ предлага да поеме задължение за популяризирането на Община Русе чрез посочен пакет от ползи във връзка с предстоящите футболни срещи, които ще се изиграят на „Градския стадион“ до края на първенството 2018/2019 г. Или казано по друг начин, за само 5 домакински срещи Община Русе ще спонсорира футболния клуб в размер на 54 000 лв. за всяка среща поотделно, което прави по 600 лв. на минута. Това е многократно повече от цената на рекламното време за една минута в националните медии.
Дали и при този пакет от ползи не става въпрос за така любимата на управляващите размяна, наречена от гражданите кон за кокошка ?!
Не е случайно, че вносителят не прилага нито едно доказателство от което да е видно кои поети конкретни задължения през 2018 г. и с какво качество са изпълнени от футболния клуб, съгласно предходния договор за спонсорство.
Сдружението с нестопанска цел освен, че е собственик на ФК „Дунав“, развива и други дейности, като например строителството на спортни съоръжения. През 2017 г. и 2018 г. то е построило за 1,5 млн. лв. основното игрище, три игрища с изкуствено покритие и ограда по ул. „Тича“ на стадион „Дунав“.
Това строителство съвсем не е в обществена полза, каквито са публично заявените цели на сдружението. Тези обекти, строителството на които е задължение на концесионера на стадион „Дунав“, са подарени от футболния клуб на фирма „РДС ИНВЕСТ“ ЕАД - гр. Русе.
Дали такъв богат футболен клуб, който прави подаръци за милиони лева трябва да бъде спонсориран от общинския бюджет, ощетявайки масовия спорт и подрастващото поколение в Община Русе ?!
Ако кметът Пламен Стоилов толкова много иска да развива футбола, да му припомня, че в общината има и други футболни клубове, като например ФК „Локомотив“, който се състезава в трета футболна лига и според кметските критерии би следвало да получи около 100 000 лв. Не виждам подобно предложение. Каква е разликата между двата футболни клуба ? Може би само това, че президентът на ФК „Локомотив“ не печели обществени поръчки, не формира излишък и не спонсорира партия „ГЕРБ“, с което не допринася за привличането на избиратели и печеленето на избори.
Уважаеми дами и господа общински съветници,
Преди време един от вас ми каза: „Ти да ни си мислиш, че при предните ръководства на Община Русе не се крадеше?“
Аз не съм наивник и не съм си помислил подобно нещо. Твърдо вярвам обаче, че краденето все някога трябва да спре и съм убеден, че това е във вашите възможности, стига да проявите необходимите воля, желание и смелост.
Мариян Димитров
Да се върнем на болезнената тема за това, как се управлява „частният град“ Русе.
Припомняме ви за аферата #РемонтчеНаСтадионче, която се размириса на политическа корупция и е просто един пример за начина, по който се управлява „частният град“ Русе.
Брат, сестра и заместник-кмет
В центъра на тази афера е СНЦ „Дунав 2010“. Очевидно, футболният клуб разполага с достатъчно финансови средства, за да си позволи да извърши такова мащабно строителство на базата в квартал „Здравец“. „ФРОНТАЛНО“ научи, че с всички финансови операции на клуба се занимава лично Росилина Симеонова, която е председател на Контролния съвет на сдружението и също така е сестра на председателя на Управителния съвет д-р Симеон Симеонов. През нейните ръце са минавали всички финансово-счетоводни документи, които имат отношение към извършените досега строително-ремонтни работи на стадион „Дунав“. Тя се е занимавала и с плащанията към доставчици и строители. Двамата, брат и сестра Симеонови, са и в Съвета на директорите на кандидат-концесионера „РДС Инвест“ ЕАД, където Доктора е едноличен собственик на капитала.
Член на Управителния съвет на СНЦ „Дунав 2010“ пък е заместник-кметът на Община Русе Иван Григоров, макар и в качеството си на частно лице. Григоров би следвало също да е много добре наясно, че клубът, в чието ръководство участва, плаща ремонта на стадиона – обект на бъдещата общинска концесия.
Споделяме тези факти, за да подчертаем още веднъж съпричастността на Общината към аферата, в която брат и сестра Симеонови, изглежда, източват футболния клуб в полза на частната си фирма „РДС Инвест“. И както личи, всичко това се случва под „особения надзор“ на общинското ръководство, в лицето на заместник-кмета Григоров – вероятно за да се спазят „поетите гаранции“.
Какви са гаранциите за ФК „Дунав 2010“?
Въпросът, който вълнува футболната общественост на Русе, е: какви са гаранциите, че ФК „Дунав 2010“ ще може да ползва клубната си база по време на 35-годишната концесия? Краткият отговор на този въпрос, според концесионния договор, е: НЯМА НИКАКВИ ГАРАНЦИИ!
Тук може да прочетете още за аферата с концесията за части от спортен комплекс "Дунав".
Депутатите не избраха председател на Народното събрание
Иван Белчев настоява за поставяне на шумозащитна стена на...
Депутатите не избраха председател на Народното събрание
Бойко Борисов: Четири години само отстъпвах
Иван Белчев настоява за поставяне на шумозащитна стена на...