КПКОНПИ с позиция за доклада на ЕК

0
Доклада на ЕК е оценен като обективен, изчерпателен и точен
Доклада на ЕК е оценен като обективен, изчерпателен и точен

КПКОНПИ: Оценяваме доклада на ЕК като обективен, изчерпателен и точен. 

Това се казва в официална позиция на Комисията за противодействие на корупцията. Тя е по повод публикувания от ЕК втори пореден доклад за върховенството на закона.

От там цитират частта на доклада, относима към работата на КПКОНПИ, в който се посочва следното:

В резултат на всеобхватната реформа, проведена през 2017 г. и 2018 г., България създаде Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (наричана по-нататък „КПКОНПИ“ или „Комисия за противодействие на корупцията“). Тази Комисия носи основната отговорност както за превантивните, така и за репресивните действия по отношение на корупцията по високите етажи на властта, воденето и управлението на публичния регистър на декларациите за имущество, наблюдението и предоставянето на становища по въпроси, свързани с конфликт на интереси, както и за отнемането на незаконно придобито имущество. Тя също така извършва институционални оценки на корупционния риск с цел разработване на съобразени с конкретните нужди планове за действие за почтеност на институциите. След провеждането на тази оценка отправените към публичните институции препоръки са обвързващи и последващите действия трябва да бъдат редовно докладвани на Комисията за противодействие на корупцията.

Комисията за противодействие на корупцията допълнително подобри организационната си структура. Тя рационализира финансовите ресурси, които бяха увеличени в началото на 2021 г. Комисията също така продължи да увеличава персонала си, включително чрез нови назначения на инспектори в дирекцията, отговаряща за борбата с корупцията. През 2020 г. Комисията за противодействие на корупцията отне незаконно придобито имущество на стойност 6,2 милиона евро (12 172 551,64 лв., а 30 лица бяха санкционирани за конфликт на интереси. В сравнение с 2019 г. се наблюдава спад (от около 20 %) в броя на извършените проверки, както и на получените сигнали за предполагаеми нарушения, свързани с корупция.

През 2020 г. КПКОНПИ е извършила 21 587 проверки на декларации за имущество и интереси на лица, заемащи висши публични длъжности (в сравнение с 9 900 проверки през 2019 г.), включително на лица, участвали в местните избори. Декларациите са публично достъпни чрез Регистъра на лица, заемащи висши публични длъжности, на уебстраницата на Комисията за противодействие на корупцията.

Комисията оценява Доклада на ЕК като обективен, изчерпателен и точен. 

Представена е вярна картина на дейността на КПКОНПИ, като положителна е оценката за предприетите действия за укрепване на кадровия капацитет на администрацията, включително в дирекция „Противодействие на корупцията“, за работата в областта на конфликта на интереси, публичния регистър и особено отнемането на незаконно придобито имущество (в годишен размер на 12 172 551,64 лв.). Докладът на ЕК в частта му относно работата на КПКОНПИ представлява и цялостна положителна оценка на проведената у нас законодателна реформа, в резултат на която е създадена и Комисията с настоящите ѝ правомощия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари