Константин Попов: Нека президентът да каже кой е лобист

0
Не знам какво е имал предвид, понякога трудно разбирам някои политически послания
Не знам какво е имал предвид, понякога трудно разбирам някои политически послания Видео: Канал 3

"Нека господин президентът да каже кой е лобист. Тук идва заместник-министърът на Съединените щати Съливан, говори с президента - с мен не е говорил, за да ми оказва натиск. Да не би да има лобиране от обратната страна - виждам, че на колегите от БСП някак си им е присърце един друг самолет - не зная."

Така бившият началник на отбраната генерал Константин Попов, сега депутат от ГЕРБ, коментира в "Офанзива с Любо Огнянов" по Канал 3 изявлението на президента Радев, че изборът на Ф-16 за нов изтребител бил "триумф на лобизма".

"Не знам какво е имал предвид, понякога трудно разбирам някои политически послания. Доколкото разбирам, може би лобистите били в Парламента. Не, Парламентът определя правилата, взема окончателното решение, така че ние може да сме обект на лобизъм, ако има такъв, но не съм видял", добави ген. Попов.

"Познавам уважавания г-н президент от доста време, той е интелигентно момче, умее да преследва целите си - разбира се, казвам го от позицията на по-възрастен от него. Когато са му поискали тези опорни точки (за качествата на "Грипен"), той ги дава, в което няма нищо осъдително. Осъдително, според мен, е ако искаш да спреш процеса на модернизация. Опасявам се, че с говоренето на колегите от БСП - те горе-долу са едни и същи позициите им (с президента Радев), те атакуваха процедурата, а тя се определя от Парламента.

Максималната цена е прогнозируема максимална стойност на базата на направени преди доста време проучвания - никъде не е казано, че който надвиши с една стотинка тази цена - 1,8 милиарда лв, отпада", поясни генералът.

"На базата на какви оценки стигнаха до някакви огромни разходи - няма цифри, защото просто не сме почнали преговори. Изпратили сме писма до всички, да кажат - има ли наличност и на каква цена. Предстои по-трудната част - конкретни преговори, но и след сключване на договор, тази цена може да не е окончателна. Изключително рано е да драматизираме", изтъкна ген. Константин Попов.

По думите му оперативно-тактическите данни на стария модел на Ф-16 са били по-добри от тези на Грипен.

"Имам много конкретни впечатления от работата на всички свои подчинени - ако мога да си позволя един съвет, ако искат да го приемат: да не отиваме в крайности, с изостряне на отношенията, изглеждат ми нервни, да продължим процеса уверено, мъдро, спокойно, в полза на Българската армия, всъщност", препоръча на някогашните си подчинени генералът.

"Тази нервност може да има политически характер, или други неща - не знам, не мога да гадая по този начин. Между другото г-н Вигенин каза, че те не комуникират с г-н президента: бих попитал по какво точно те имат различия в позициите си? Да кажат 2-3 неща!"

Генерал Попов предположи, че Румен Радев не е бил разбран правилно при изказване срещу "сляпото покорство и безропотното подчинение", които носят една звезда на генералите. "Не вярвам самолетите да стоят зад това, може би тук не е разбран г-н президента правилно: сляпо покорство и подчинение сред генералитета няма. Но все пак бих казал, че аз не бих използвал такива слова", добави генералът.

За твърдението на опозицията, че Ф-16 Блок 70 бил "несъществуващ самолет", Константин Попов предположи, че тя знае повече от правителството на САЩ. "Съвсем наскоро се получи информация, че производството на точно този тип самолег - Блок 70, ще започне през 2019 г. Всъщност какво ги притеснява опозицията какво точно правят в САЩ -дали могат да си намерят работници, или дали имат апаратура? Това за мен е една пушилка, пара, изкуствено напрежение, президентът Радев използва думата "кренвирши" във връзка с Швеция преди време. Когато се поемат ангажименти от държави като САЩ, Швеция, България, нещата са сериозни, защото всеки носи отговорност".

Генерал Попов е категоричен, че няма как самолетът да поскъпне до 2 милиарда лева, нито пък може да се стартира нова процедура за избор на изтребител. "Вижте, може да бъде и по-висока цената, но от 2 милиарда няма как да е по-високо, защото записаното като предложение на правителството е на базата на предложението на Съединените щати. Оттам нататък ангажимент на българското правителство е да защити българския интерес на най-добрата възможно цена. Ако това не е възможно, се отива на следващите преговори. Не може да се организира нова процедура - ще се вземе ново решение, с Народното събрание, с мандат за преговори", посочи възможностите за процедурата ген. Попов.

Помолен да представи радара от пето поколение, с който е оборудван Ф-16 Блок 70, пилотът каза: "Не знам доколко мога да го обясня: предишните радари са механични, антените се движат механично, докато активната решетка има 1400 диполчета, всяко от тях е като антенка, сканира се електронно и дори някои от тях да откажат, радарът работи прекрасно, трудно се смущава, има по-голяма разделителна способност".

Той посочи, че Ф-16 носи по-голям бомбови товар от Грипен, има "по-голяма далечина и продължителност" на полета, с около 50% по-голям летателен ресурс от шведския самолет. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари