Конфискуват луксозни коли, собственост на Румен Гайтански
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 3
Обиски в имоти и офиси на Гайтански и фирмата „Кристална вода“ във връзка с разследване на кредит от 150 милиона лева
Днес сутринта, по нареждане на съда, бяха иззети три луксозни автомобила, собственост на фирма, свързана с известния бизнесмен Румен Гайтански, по-известен като Вълка. Изземването е част от мащабна акция, провеждана от Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ), във връзка с разследване на неправомерно усвоен кредит от Българската банка за развитие (ББР).
Според информацията, предоставена от NOVA, става дума за кредит в размер на близо 150 милиона лева, отпуснат на фирма, свързана с Гайтански. В ранните часове на деня са проведени обиски на имоти, свързани с бизнесмена, както и в офисите на неговата фирма „Кристална вода“ в град Кърджали. Акцията е обхванала и адреси в София, свързани с бившия директор на ББР Стоян Мавродиев.
Според предварителни данни, управителят на фирмите, получили кредита, е напуснал страната, което е довело до решението той да бъде задочно обвинен и обявен за издирване. Подобни действия са предприети и срещу бившия директор на ББР.
Румен Гайтански стана широко известен в края на 90-те години на миналия век, когато неговите фирми ДИТЦ и "Волф 96" получиха концесията за боклука на София. През 2006 година тази концесия беше прекратена, след като дружествата отказаха да извършват услугите, което доведе до криза със сметосъбирането в столицата.
След известно затишие в общественото внимание, името на Гайтански отново се появи през 2009 година, когато той беше свързан с готвена концесия за находище на каолинова суровина край Шумен. Сделката обаче така и не беше реализирана.
През 2018-2019 година Гайтански се върна в бизнеса с боклука на София чрез фирмата си "Грийн партнърс", която сключи договор с общинската фирма „Чистота Искър“ за предоставяне на техника под наем за почистването на районите "Люлин", "Красно село" и "Красна поляна". Освен в София, фирми на Гайтански спечелиха договори за сметопочистване и в други градове като Стара Загора, Сливен, Кърджали и Поморие.
През 2020 година, консорциумът "Грийн партнърс БКС", собственост на Гайтански, взе поръчки за почистването на осем столични района. Освен това, Гайтански има и бизнес интереси в авиационния сектор, като държи концесията на летището в Горна Оряховица.
Неотдавна, през февруари 2024 година, Върховният административен съд (ВАС) се произнесе в полза на „Петрургия“ по друг казус, като потвърди решението на Административния съд – Велико Търново, че не е необходима нова оценка на изменения устройствен план на Върбовка.
В заключение, днешната акция е поредното действие на властите срещу компании и личности, свързани с неправомерно усвояване на кредити от държавни институции, което отново хвърля светлина върху дългогодишната и противоречива кариера на Румен Гайтански - Вълка.
Докладвай този коментар за нередност
×Българин : Да напомним и за шарлатанствата на Кирил Простото Петков в ББР,разследването на БЪРД преди няколко месеца доказа следното: „На 11 май 2021 г., ден преди влизането в сила на указа на президента, без да има това законово право, Кирил Петков се представя за министър на икономиката и депозира документи в БНБ, с които иска одобрение на нови членове на Надзорния съвет на ББР. В нарушение на нормите таксата на БНБ е платена от личната му сметка. С подадените документи Кирил Петков отново декларира неистини и лъжи, като за това отново носи наказателна отговорност по чл. 313 от НК. На първо място, той декларира, че е министър и подписва документите като такъв, както и че упражнява правата върху акциите на банката, което към момента не е така. На второ място, той декларира съществуването на невзети решения от действащия към този момент надзорен съвет, а именно, че същият съвет, като комитет по подбора, е одобрил депозираните в БНБ номинации. Такова разглеждане и такова одобрение не е направено от действащия надзорен съвет. Неистини са декларирани и от Стамен Янев, който също подава документи в БНБ и лъже за съществуването на взети решения от надзорния съвет, въпреки че към момента той е председател на същия съвет. Така се оказва, че и за двамата са налице и предположения за извършени документни престъпления по чл. 308 от НК.“
Докладвай този коментар за нередност
×Спокоен: Не знам дали се сещате, че Гайтански има зад гърба си такава правна кантора, че ще ни поцепи от дела за обещетения. След като аз, мижавия, на два пъти съм осъждал пп-мвр-русе на по две инстанции, какво ли остава за някой с колосални ресурси.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Майната му на Вълка! Тарикат и алчен мошеник! ДЪРЖАВНАТА Българска банка за развитие е интересна в случая. ТЯ Е МОДЕЛ НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА!