Кой звук спираме да чуваме след 25-годишна възраст?

2
След приблизително 25-тата си година човек вече не може да чува т.нар. „тон на комара”
След приблизително 25-тата си година човек вече не може да чува т.нар. „тон на комара” Снимка: БГНЕС

Възрастта на един човек може да бъде отгатната по много външни белези – цвета на косата, характеристики на лицето, кожата и телосложението и дори начина на обличане.

Британският „Индипендънт” припомня любопитен белег на възрастта, какъвто е реакцията на много специфичен звуков тон, информира БГНЕС.

След приблизително 25-тата си година човек вече не може да чува т.нар. „тон на комара” – звук с честота над 17,4 килохерца.

Феноменът е причинен от загуба на слуха след определена възраст, наречена пресбиакузис. Състоянието се развива, когато клетките на косата в ухото започнат да се износват заради приеманите звукове.

При повечето хора това се случва, когато са в средата на 20-те си години. След определен момент те не могат да чуват звука.

Това предизвиква употребата му в специални устройства, наречени „Комарът” или „Алармата на комара” предназначени за разпръскване на сбирки на млади хора. Във Великобритания съществуват движения, насочени към забраняването на такива устройства.

Организацията „Buzz Off” (“Спрете бръмченето”) нарича такива устройства „агресивни и неприятни” на сайта си. „Комарът” създава непристъпни райони за деца и млади възрастни, които може и нищо лошо да не са направили, обясняват от организацията.

Източник: БГНЕС
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две акули плуват и виждат сърфист с платно.
- Гледай какво обслужване - на поднос, че и със салфетка...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари